Periodontal ve peri-implant dokulardaki enflamasyonda M1-M2 makrofaj fenotipinin rolü
The role of M1-M2 macrophages in inflammation in periodontal and peri-implant tissues
- Tez No: 676965
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET MURAT TAŞKAN, DOÇ. DR. HATİCE BALCI YÜCE
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: Periodontal hastalıkta primer etyolojik ajan patojenik bakterilerdir. Ancak lokal ve sistemik faktörler ve konak savunma hücreleri de bu enflamatuvar hastalığın patogenezinde rol oynamaktadır. En önemli immün sistem hücrelerden biri olan makrofaj, konağın periodontal enfeksiyona karşı savunmasında önemli bir rol oynar. Bu çalışmada periodontitisli ve peri-implantitisli bireylerden alınmış olan diş eti oluğu sıvısı ve peri-implant oluk sıvısı örneklerinde M1/M2 makrofajlara spesifik biyobelirteç seviyelerinin ELİSA yöntemi ile belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmaya herhangi bir sistemik rahatsızlığı bulunmayan, hamilelik durumu ve şüphesi olmayan, sigara içmeyen ve çalışmaya katılmayı kabul eden hastalar dahil edilmiştir. Katılımcılar sağlıklı, periodontitis teşhisi konmuş ve peri-implantitis teşhisi konulmuş olmak üzere üç gruptan oluşmaktadır. Çalışmaya dahil olan üç gruptan sağlıklı grupta (kontrol grubu) 10 kadın 5 erkek olmak üzere toplam 15 birey, periodontitis grubunda (çalışma grubu) 4'ü kadın 11'i erkek toplam 15 birey ve peri-implantitis grubunda (çalışma grubu) 8 kadın 7 erkek olmak üzere toplam 15 birey bulunmaktadır. Toplamda 45 hastadan alınan diş eti oluğu sıvısı (DOS) ve peri-implant oluk sıvısı (PİOS) örneklerinde makrofaj biyobelirteçleri olan CCR7, CD163, CD206, CD86, CX3CR1 ve CCL8 seviyelerine Enzime Bağlı İmmünosorban Deneyi (ELİSA) yöntemi ile bakılmıştır. Buıgular: Gruplar arası cinsiyette istatistiksel olarak fark olmamakla birlikte yaşta istatistiksel olarak farklılık bulunmaktadır. Bukkal ve palatinal/lingual klinik ataşman seviyesi (KAS), plak indeksi (Pİ) ve gingival indeks (Gİ) değerlendirildiğinde; sağlıklı grup, Evre 3-Derece B periodontitis ve peri-implantitis grubundan anlamlı derecede düşük bulunmuştur. CD86, CX3CR1 ve CCL8 seviyeleri değerlendirildiğinde, gruplar arası istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. CCR7 ve CD163 seviyeleri; sağlıklı grupta, peri-implantitis grubuna göre anlamlı derecede düşük bulunmuştur. CD206 seviyeleri; sağlıklı grup ve Evre 3-Derece B periodontitis grubunda, peri-implantitis grubuna göre anlamlı derecede düşük bulunmuştur. Sağlıklı grup ve Evre 3-Derece B periodontitis grubu arasında istatistiksel olarak anlamklı bir farkbulunmamıştır. Sonuçlar: Bu çalışmada peri-implantitisli dokularda hem M1 hem M2 makrofaj fenotip göstergelerinin arttığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The primary etiological agent in periodontal disease is pathogenic bacteria. However, local and systemic factors and host defense cells also play a role in the pathogenesis of this inflammatory disease. Macrophage, one of the most important immune system cells, plays an important role in the host's defense against periodontal infection. In this study, it was aimed to determine the levels of M1 / M2 macrophages specific biomarkers by ELISA method in gingival fluid and peri-implant groove fluid samples obtained from individuals with periodontitis and peri-implantitis. Method: Patients who did not have any systemic disorder, who did not have pregnancy status and suspicion, who did not smoke and who agreed to participate in the study were included in this study. The participants consisted of 3 groups: healthy, diagnosed with periodontitis and diagnosed with peri-implantitis. From the three groups included in the study, there were a total of 15 individuals, including 10 females and 5 males, in the healthy group (control group). There are 4 females, 11 males and 15 individuals in the periodontitis group (study group). There are a total of 15 individuals in the peri-implantitis group (study group), 8 women and 7 men. The levels of macrophage biomarkers CCR7, CD163, CD206, CD86, CX3CR1 and CCL8 in gingival groove fluid (DOS) and peri-implant groove fluid (PIOS) samples taken from 45 patients in total were measured using the Enzyme-Linked Immunosorbent Assay (ELISA) method. Findings: Although there was no statistically significant difference in gender between the groups, there was a statistically significant difference in age. When buccal and palatinal / lingual clinical attachment level (CAS), plaque index (PI) and gingival index (GI) were evaluated; The healthy group was significantly lower than the Stage 3-Grade B periodontitis and peri-implantitis group. When the CD86, CX3CR1 and CCL8 levels were evaluated, no statistically significant difference was found between the groups. CCR7 and CD163 levels; It was found to be significantly lower in the healthy group compared to the peri-implantitis group. CD206 levels; It was found to be significantly lower in the healthy group and Stage 3-Grade B periodontitis group compared to the peri-implantitis group. There was no statistically significant difference between the healthy group and the Stage 3-Grade B periodontitis group. Conclusions: In this study, it was found that both M1 and M2 macrophage phenotype markers were increased in peri-implantitis tissues.