Periimplant ve periodontal hastalıklarda nörojenik enflamasyonun incelenmesi
Investigation of the neurogenic inflammation in periimplant and periodontal diseases
- Tez No: 354177
- Danışmanlar: PROF. DR. N. UMUR SAKALLIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Periimplant ve periodontal hastalıklar etiyopatogenezleri ve patobiyolojileri itibariyle büyük benzerlikler göstermektedir. Çalışmamızda, periimplant ve periodontal hastalıklarda nörojenik enflamasyonun incelenmesi ve karşılaştırılması amacıyla lokal periimplant/ periodontal nöropeptid oluşumu ve salınımı değerlendirildi. Materyal ve Metod: Aynı ağızda sağlıklı periodontal/periimplant dokulara sahip en az bir dişi/implantı olan 13 birey ve, aynı dağılım ve sayılarda gingivitisli/periimplant mukozitisli ve periodontitisli/periimplantitisli dişi/implantı olan 13?er hastadan oluşan 39 bireyden, 13?er diş/implant olacak şekilde 6 çalışma grubu oluşturuldu. Sağlıklı diş ve implantlar sırasıyla grup 1 ve grup 2, gingivitisli/periiplant mukozitisliler grup 3 ve grup 4 ve, periodontitisli/periimplantitisli olanlar ise sırasıyla grup 5 ve grup 6 olarak sınıflandırıldı. SP, NKA, CGRP ve NPY nöropeptidlerinin gruplardaki dişeti oluğu sıvısı/periimplant oluğu sıvısı düzeyleri ELISA yöntemi ile belirlenerek nörojenik enflamasyon değerlendirildi. Periodontal/periimplant sağlığın tespitinde kullanılan rutin klinik muayene verileri de çalışma parametreleri olarak kullanıldı. Bulgular: Nöropeptid düzeyleri bağımsız çalışma grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark gösterirken (p< 0,001), bağımlı gruplarda yalnızca NKA için grup 5 ve 6 arasında anlamlı bir fark bulundu (p< 0,01). Tüm gruplarda SP ve NKA düzeyleri sağlıklıdan hastalığa geçildikçe artış gösterirken, CGRP ve NPY ters orantılı olarak değişim gösterdi (p< 0,001). SP ve NKA birbirleriyle pozitif korelasyon gösterirken, CGRP ve NPY ile negatif korelasyon gösterdi (p< 0,001). CGRP ve NPY?nin birbirleriyle pozitif bir korelasyon içinde olduğu görüldü (p< 0,001). Sonuç: Çalışma bulgularımız periimplant dokularda lokal nöropeptid salınımınının olabileceğini ve periimplant hastalıklarda periodontal hastalıklardakine benzer bir nörojenik enflamatuvar sürecin varlığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: Periimplant and periodontal diseases demostrate similarities by means of their etiopathogenesis and pathobiology. In our study, local periimplant/periodontal neuropeptid production and release were evaluated to investigate and compare the neurogenic inflammation in periimplant and periodontal diseases. Material and Method: Thirteen individuals with at least 1 tooth/implant with healthy periodontal/periimplant tissues, 13 patients with gingivitis/periimplant mucositis and 13 patients with periodontitis/periimplantitis as of similar distribution and number were allocated from 39 individuals to constitute the study groups. Healthy teeth and implants, the teeth/implants with gingivitis/periimplant mucositis and periodontitis/periimplantitis were classified as groups 1, 2, 3, 4, 5 and 6 respectively. The gingival crevicular and perimplant crevicular fluid levels of SP, NKA, CGRP and NPY neuropeptids were determined by ELISA to evaluate the neurogenic inflammation. Data of the routine clinical examination for periodontal/periimplant health determination were also utilized as the study parameters. Results: The neuropeptide levels were statistically different in the independent groups (p< 0.001) while were only statistically different for NKA between groups 5and 6 in the dependent groups (p< 0.01). SP and NKA demonstrated an increase from health to disease in contrary to CGRP nd NPY (p< 0.001). There was a positive correlation between SP and NKA, and negative correlations between them and CGRP and NPY (p< 0.001). CGRP and NPY demonstrated a positive correlation between each other (p< 0.001). Conclusion: Our study findings reveal that local neuropeptide release may be in perimplant tissues and that periimplant diseases may have a neurogenic inflammatory process similar to periodontal diseases.