Jelatin mikrokürelere bakteriyofaj, FGF ve mezenkimal kök hücre yükleme etkinliğinin araştırılması
Investigation of the efficiency of loading bacteriophage, FGF and mesenchimal stem cell on gelatin microbore
  1. Tez No: 676969
  2. Yazar: FARZANEH MOGHTADER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL KARAÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kök Hücre Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Sunulan tezin temel amacı şiddetli enfeksiyon ve yumuşak ve sert doku kayıplarıyla seyreden“diyabetik ayak ülserleri”gibi patolojik durumlarda doku mühendisliği yaklaşımı ile kombine tedavisi için biyohibrid onarım malzemelerinin geliştirilmesidir. Tez kapsamında yapılan çalışmalarda - bu kombine tedavide bakteriyofajların antibakteriyal ajanlar olarak enfeksiyonun giderilmesi ve mezenkimal kök hücre (MKH) kümelerinin ise doku kayıplarının giderilmesi - doğru ve hızlı doku rejenerasyonu sağlaması amacıyla kullanılması öngörülmüştür. Ayrıca doku rejenerasyonuna katkı sağlamak üzere MKH kümeleri taşıyan jelatin mikrokürelere“temel fibroblast büyüme faktörü'nün”(bFGF) yüklenmesi ve salımı incelenmiştir. Tezde örnek bakteri olarak Escherichia coli (E. coli)'nin patojen olmayan bir suşu seçilmiş, satın alınmış ve istenilen miktarlarda çoğaltılması sağlanmıştır. Bu suşu özgün olarak tanıyan, enfekte eden T4 fajı yine satın alınma yoluyla temin edilmiş, yeteri kadar çoğaltılmış/ saflaştırılmış ve E. coli kültürlerinde etkinliği belirlenmiştir. Taşıyıcı olarak çapraz bağlı jelatin hidrojel mikrokürelerin kullanılması öngörülmüştür. Jelatin mikrokürelerin hazırlanmasında hem bazik hem de asidik jelatin kullanılmıştır. Jelatin mikroküreler glutaraldehit (GA) kulllanılarak kimyasal olarak çapraz bağlanmıştır. Birim jelatin kütlesi için kullanılan GA miktarı (GA/jelatin oranı, mg/mg) değiştirilerek farklı çapraz bağ yoğunluğunda mikroküreler elde edilmiştir. Bu farklı özelliklerdeki mikrokürelerin HCl için de hızlandırılmış asidik hidrolizi ve kollajenaz kullanılarak enzimatik degredasyonu incelenmiş/belirlenmiştir. Bu farklı çapraz bağ yoğunluğundaki jelatin mikrokürelere bakteriyofaj ve bFGF yüklenmesi ve salımı incelenmiştir. Son grup çalışmalarda, farelerin karın bölgesinden alınan adipoz dokudan MKHler izole edilmiş ve 2B hücre kültüründe yeteri kadar çoğaltılmıştır. Bu MHKlerin jelatin mikrokürelerle kümeleştirlerek 3B formda doku mühendisliği biyohibrid materyalleri oluşturulmuş ve sonraki çalışmalarda kullanılmak üzere karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis is to develop biohybrid reconstruction materials for combined therapies of infected wounds by tissue engineering approaches - which also includes pathologies having both soft and hard tissue losses, such as diabetic foot ulcers. In the context of the thesis, in this combined therapy - the use of bacteriophages as antibacterial agents for the treatment of infections and mesenchymal stem cell (MSC) aggregates for fast and correct tissue regeneration were proposed. In addition, loading and release of“Basic Fibroblast Growth Factor”- bFGF into/from the gelatin microspheres were also studied/included in the formulations. In the thesis, a nonpathogenic strain of Escherichia coli (E. coli) was selected, purchased and propagated in desired amounts. A T4 bacteriophage which is specifically infects this strain was purchased and propagated large enough amounts/purified and activities were studied in the E. coli cultures. Gelatin hydrogel microspheres were aimed to be used as the carrier. Both basic and acidic gelatin were used to prepare the gelatin microspheres. Gelatin microspheres were chemically crosslinked by using glutaraldyde (GA). Gelatin microspheres with different crosslinking densities were obtained by using different amounts of GA for the unit mass of gelatin. Acidic hydrolysis and enzymatic degradation of these gelatin microspehers were studied/described by using HCl and collagenase, respectively. Loading and release of bacteriophages and bFGF into/from these gelatin microspheres with different crosslinking densities were investigated. In the last groups of studies, MSCs were isolated from the adipose tissues taken from rats and were 2D cultured to reach enough quantities. These MSCs were aggregated onto the gelatin microspheres to obtain 3D forms as tissue engineering biohybrids and characterized for further studies.