Granülomatöz mastit etiyolojisinde corynebacterium bir etken midir?
Is corynebacterium A factor in the etiology of granulomatous mastitis?
- Tez No: 676970
- Danışmanlar: PROF. DR. SADULLAH GİRGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ Granülomatöz mastit (GM), memenin nadir görülen, benign, kronik inflamatuar bir hastalığıdır. Etiyolojisi tam aydınlatılamamış olup, klinik olarak meme kanserini taklit eden memenin nekrotizan granülomatöz lobuliti ile karakterizedir. Basit mastit toplumda daha sık görüldüğü ve yeterli deneyime sahip olmayan hekimler tarafından basit mastit tanısı konularak medikal tedaviye başlandığı için, GM tanısı konulmadan önce, hastaların uzun süreli hastalık dönemi mevcuttur. Bu çalışmada; idiyopatik granülomatöz mastit tanısı almış hastaların doku örneklerinin mikroskopik incelenmesi ile, etiyolojide rol aldığı düşünülen Corynebacterium suşlarının varlığının araştırılması amaçlandı. MATERYAL VE METOD Bu retrospektif çalışmada, Aralık 2018 - Eylül 2020 tarihleri arasında, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Poliklinik'inde tanısal amaçlı yapılmış olan 201 meme tru-cut biyopsi materyallerinin sonuçları retrospektif olarak incelendi. Histopatolojik olarak GM tanısı konulmuş, iletişim verilerine ulaşılan 41 hastanın kayıtları ayrıntılı olarak incelendi. GM tanısı alan hastaların doku örneklerinden hazırlanan preparatlar Gram yöntemiyle boyanarak incelendi. Uygun besiyeri eklenerek yapılan mikroskobik incelemede, Corynebacterium suşlarının varlığı araştırıldı. BULGULAR Histopatoloji sonucu GM olan 41 kadın hastanın kayıtları incelendi. Yaş ortalaması 35.7, yaş aralığı 20-58 idi. Çalışma sonucunda; bir hastanın (%2.4) doku örneğinin mikrobiyolojik incelemesi sonucunda etken mikroorganizma olarak Corynebacterium amycolatum tanımlandı. SONUÇ GM etiyolojisinde Corynebacterium'un etken olmadığını düşünmekteyiz. Etiyolojiyi aydınlatmak için geniş vaka serileri ile daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Granulomatous mastitis (GM) is a rare, benign, chronic inflammatory disease of the breast. Its etiology has not been fully clarified and it is characterized clinically by necrotizing granulomatous lobulitis of the breast mimicking breast cancer. There is a long-term disease period before GM is diagnosed because of the fact that simple mastitis is more common in the community, and medical treatment is initiated with simple mastitis diagnosis by physicians who do not have sufficient experience. In this study, it was aimed to investigate the presence of Corynebacterium species, which are thought to play a role in the etiology, by microscopic examination of tissue samples of patients diagnosed with idiopathic granulomatous mastitis. MATERIAL AND METHODS In this retrospective study, the results of 201 breast tru-cut biopsy materials performed for diagnostic purposes in the Dicle University Medical Faculty Department of General Surgery between December 2018 and September 2020 were retrospectively analyzed. The records of 41 patients who were diagnosed histopathologically with GM and whose contact data were available, were analyzed in detail. Preparations prepared from tissue samples of patients diagnosed with GM were examined by staining with the Gram method. The presence of Corynebacterium strains was investigated in the microscopic examination performed by adding appropriate media. RESULTS The records of 41 female patients whose histopathology result was GM were reviewed. The average age was 35.7, and the age range was 20-58. Corynebacterium amycolatum was identified as the causative microorganism as a result of the microbiological examination of the tissue sample of one patient (2.4%). CONCLUSIONS We think that Corynebacterium is not a factor in GM etiology. More studies with large case series are needed to elucidate the etiology.