Farklı sıcaklıklarda kavrulmuş Chia (Salvia hispanica L.) tohumu yağının biyoaktif özellikleri, yağ asitleri bileşimi ve fenolik bileşenleri üzerine farklı ekstraksiyon yöntemlerinin etkisi
The effect of different extraction methods on bioactive properties, fatty acid composition and phenolic components of roasted Chia (Salvia hispanica L.) seed oil at different temperatures
  1. Tez No: 676977
  2. Yazar: AYŞE NUR ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MUSA ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, Chia tohumları Konya'da yerel bir marketten temin edilmiştir. Chia tohumları 90°C ve 120 °C'de kavrulmuştur. Soğuk pres, Soxhlet ekstraksiyon ve ultrasonik-destekli ekstraksiyon yöntemleri ile kavrulmamış ve kavrulmuş Chia tohumlarının yağı elde edilmiştir. Kavrulmamış ve kavrulmuş tohumlarda toplam fenol, flavonoid, antioksidan, karotenoid ve fenolik bileşen analizleri yapılmıştır. Elde edilen yağların yağ asidi kompozisyonu, asitlik, peroksit ve viskozite analizleri yapılmıştır. Kavurma sıcaklığı arttıkça Chia tohumunun nem içeriği azalırken, yağ verimi oranının da sıcaklığın artışına bağlı olarak artış gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Chia seeds were obtained from a local market in Konya. Chia seeds were roasted at 90 °C and 120 °C. The oil of unroasted and roasted Chia seeds obtained by cold press, Soxhlet extraction and ultrasonic-assisted extraction methods. Total phenol, flavonoid, antioxidant, carotenoid and phenolic component analyzes were carried out in unroasted and roasted seeds. Fatty acid composition, acidity, peroxide and viscosity parameters of the oils were analyzed. It was determined that as the roasting temperature increased, the moisture value of Chia seeds decreased and oil yield rate increased.