Güncel sanat pratiğinde famaj
Famaj in contemporary art practice
  1. Tez No: 677046
  2. Yazar: NİLAY ÖZDİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
20. yüzyılın ikinci yarısından sonra postmodern düşünce ekseninde ortaya çıkan yeni paradigmalar, birçok alanda olduğu gibi sanatta da kırılmalara neden olmuştur. Sanatın yaratıcısı, nesnesi ve alıcısı; geleneksel olan yaklaşımla beraber yeni durum ve temsil biçimlerine yönelmeye başlamıştır. Çok sesliliğin ve çok kültürlülüğün alabildiğince kendini hissettirdiği bu dönemde, öncesinde görünmez olan değişik kültürler, inançlar, azınlıklar ve ötekileştirilenler görünür hale gelmiştir. Böylesi bir ortamda katı eril tahakkümün sınırlarının kısmen de olsa aşıldığı, feminist savunular temelinde sanat ortamında yeni biçimler ortaya çıkmaya başladığı görülmektedir.“Güncel Sanat Pratiğinde Famaj”adlı bu tez, postmodern dönemde kadın ürünlerinin ve emeğinin sanatsal üretimdeki temsilini ele almayı ve irdelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, tarih boyunca yaratıcı bağlamda kadın kimliğini, ev içi özel alanlardaki elişlerini, süsleme teknikleri vb. üretimlerini bir strateji olarak ele almayı da hedeflemektedir. Özellikle çağdaş sanattaki kolaj tekniği ile yapılan kadınlara ait bu üretimleri feminist bir yaklaşımla ele alarak famaj olarak sınıflandırır ve bu bağlamda üretilmiş eser ve sanatçıları örneklerle somutlaştırmaya çalışır. Bu kapsamda, üretim bileşenlerini, kimlik, cinsiyet, mahrem ve biyografik bir yaklaşımla ele alıp sanatsal bir temsile dönüştürürken yeni bir kavramsal okuma önerir.
Özet (Çeviri)
The new paradigms that emerged in the axis of postmodern thought after the second half of the 20th century have caused ruptures in art as well as in many other fields. Creator, object and receiver of art; Along with the traditional approach, it has begun to turn to new situations and forms of representation. In this period when polyphony and multiculturalism made itself felt as much as possible, different cultures, beliefs, minorities and marginalized ones that were invisible before became visible. In such an environment, it is seen that the limits of strict masculine domination have been partially overcome, and new forms have begun to emerge in the art environment on the basis of feminist advocacy. This thesis, named“Famaj in Contemporary Art Practice”, aims to deal with and examine the representation of women's products and labor in artistic production in the postmodern period. In addition, throughout history, it is aimed to consider women's identity in the creative context, handicrafts in domestic private areas, decoration techniques, etc. production as a strategy. also aims. She classifies these women's productions made with the collage technique in contemporary art with a feminist approach and classifies them as famaj and tries to embody the works and artists produced in this context with examples. In this context, he proposes a new conceptual reading while turning the production components into an artistic representation by considering identity, gender, an intimate and biographical approach.