Kurumsal sosyal sorumluluk uygulamalarının hizmet odaklılık ve işveren markası çekiciliğine etkisi
The effect of corporate social responsibility practices on service focus and employer brand attractiveness
  1. Tez No: 677047
  2. Yazar: CANBERK ERÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PELİN KANTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Tez çalışmasının amacı kurumsal sosyal sorumluluk uygulamalarının hizmet odaklılık ve işveren markası çekiciliğine etkisini incelemektedir. Günümüzde şirketlerin büyümesinde yer alan çeşitli faktörlerden bahsetmek mümkündür. Bunlardan en önemlileri teknoloji, sermaye, sürdürebilirlik gibi faktörlerdir. Bu araştırmanın konusu uluslararası lojistik şirketlerinde büyümenin etkilerinden biri olan kurumsal sosyal sorumluluk uygulamalarını ele almak ve kurumsal sosyal sorumluluk uygulamalarının hizmet odaklılık ile işveren markası çekiciliği üzerindeki etkisini incelemektir. Bu tez çalışmasında kurumsal sosyal sorumluluk uygulamalarına ilişkin lojistik sektöründe görev yapan işgörenlerde algı düzeyinin ölçülmesi ve bu algının hizmet odaklılık ile işveren markası çekiciliği üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmada kurumsal sosyal sorumluluk kavramının küreselleşen dünyadaki etkileri ve lojistik şirketleri açısından marka sürdürebilirliği için önemini vurgulamak amaçlanmaktadır. Ayrıca lojistik şirketleri içerisinde hizmet odaklılık kavramının önemi de çalışma kapsamında değerlendirilmiştir. Çalışma nicel bir çalışma olmakla beraber Hatay ilinde faaliyet gösteren lojistik şirketlerinde gerçekleştirilen anketler ile kurumsal sosyal sorumluluğun işgörenlerin hizmet odaklılığı ve işveren markası çekiciliği üzerindeki etkilerinden bahsedilmiştir. Araştırma amacı çerçevesinde 270 katılımcıdan anket yolu ile elde edilen veriler açıklayıcı ve keşfedici faktör analizleri, korelasyon ve regresyon analizleri uygulanarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis, is to the effect of corporate socıal responsibility practices on servıce focus and employer brand attractıveness. Today, it is possible to talk about various factors that play a role in the growth of companies. One of the problems of this study is to address corporate social responsibility practices, one of the effects of growth in international logistics companies, and to examine the impact of this on service orientation and employer brand attractiveness. In this thesis, it is aimed to measure the perception level of employees working in logistics enterprises regarding corporate social responsibility practices and to investigate the service-oriented and employer brand attractiveness of this perception. As a result of this thesis research, it is to emphasize that the concept of corporate social responsibility has an important effect on the globalizing world and is very important for logistics companies to maintain a brand. However, another aim of the thesis is to explain the importance of the concept of service orientation in logistics companies. With the hypotheses to be created, it is to prove that corporate social responsibility is an important value for companies. Although the study is a quantitative study, results such as corporate social responsibility, service focus of employees and employer brand attractiveness were explained by making surveys in logistics companies. For the purpose of the research, the data obtained from 270 employees via questionnaires were evaluated by applying factor analysis, exploratory factor analysis, correlation and regression analysis.