Güncel sanat pratiğinde video oyun sanatı
Video games in contemporary art practice
  1. Tez No: 296351
  2. Yazar: DİLDE MAHALLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. RIFAT ŞAHİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Birçok insan için bilgisayarlarla ilk temas noktası olan video oyunlarının 1980'lerde sanatla kurduğu ilişki uzun bir süre dikkate alınmamıştır. İ lerleyen zamanlarda bilgisayar sanatı, etkileşim sanatı, dijital sanat ve yeni medya sanatı gibi farklı sınıflandırmalar altında bilgisayar tabanlı işlerin üretimindeki artışla birlikle video oyunları tekrardan gündeme gelmiştir. Özellikle son çeyrek asırda bir takım sanatçılar dijital ortamları oyun-tabanlı işler üretmek için kullandıkları gibi kültürel bir form olarak da kendini ispatlayan video oyunlarından etkilenerek geleneksel sanat yapıtları üretmeye başlamışlardır.Bu çalışmada video oyunları ile dijital ve geleneksel sanat pratiklerinin kesiştiği alanları incelemek ve video oyun sanatına bütünüyle odaklanılarak sanatsal pratiğin bu alanından yükselen seslere dikkat çekmek hedeflenmiştir. Bu tezde; Video oyunları ile yapılan veya video oyunlarından etkilenmiş sanat yapıtları incelenerek, video oyun sanatı alanına bütünlüklü bir genel bakış sunulmaktadır. Aynı zamanda bu alandaki teorisyen ve uygulayıcılar tanıtılarak, onların yaptığı tanımlamalar, ortaya koydukları yeni kavramlar ve çalışmalarına yer verilmiştir. Bu tanımlar doğrultusunda bir takım kategoriler oluşturulmuş ve video oyun sanatının teorik çerçevesi ortaya konulmuştur. Bu çalışmada, video oyunları ve güncel sanat arasındaki ilişkinin gelişimi, video oyun sanatında eleştirel bir dilin ne denli önemlibir rol oynadığı ve bu dilin zamanla olgunluğa ulaşarak nasıl sosyal kabul gördüğü irdelenmektedir. Henüz genç olmasına rağmen geniş ölçüde farklı biçim ve tekniklerin gelişimine kaynaklık eden video oyun sanatının günümüzde etkin ve tutarlı bir sanatsal hareket olarak varlığını her geçen gün hissettirdiği görülmektedir. Bu çalışma; video oyun sanatının sunduğu yeni ifade biçimleri, teknik yönelimler ve algılama modelleri üzerine çok yönlü bir irdelemeyi içermekte ve bu alanın teorik altyapılarla kurduğu ilişkilere dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
Many people had contacted computers first by playing video games; but the relation between video games and art built during 1980's hasn't been taken seriously for a long time. With the growing number of art works based on computers and having various categories like computer art, interactive art, digital art and new media art, video games have become popular again, but this time in an artistic way. Especially during the last quarter century, a group of artists begin to use digital media to create game-based artworks and get inspired by video games which are already a culturalphenomenon to produce works in traditional art like paintings and sculptures. During this study, the intersecting areas between video games and digital and traditional art practices will be explored; and by focusing on the video art games, it is intended to pull attention to the voices rising out of this artistic practice. Works that are created with/within the video games or works that are inspired by video games are being analyzed throughout the thesis for building up a unifying perspective, pointing out a new form. At the same time, people dealing with the theory and the practice are presented; and their definitions are used to connect different disciplines by putting up theoretical frames and practical categories for video art games. With this study, developing the relation between contemporary art practice and video games; forming a critical language and base in art refering video games and making it possible to speak that critical language for video art games in various social spaces are aimed. Still a young form of art, video art games, using a wide range of different forms and techniques, has showed that it is an active and a consistent art form; and alot of academic works are on the way.