Fizikte problem çözme stratejisinin öğretmen adaylarının mekanik konularındaki başarılarına ve problem çözme performanslarına etkileri
The effects of physics problem solving strategy to preservice teachers' achievement and problem solving performans at mechanics subjects
- Tez No: 677077
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF İNCE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Gerçekleştirilen tez çalışması kapsamında, Geniş Kapsamlı Problem Çözme Stratejisinin Fizik-1 dersi Korunumlu Sistemlerde Mekanik Enerjinin Korunumu konusunda Fen Bilgisi Eğitimi Öğretmen Adaylarının problem çözme başarılarına, performanslarına, problem çözme becerilerine ve fizik öğrenmeye yönelik motivasyonlarına etkilerinin araştırılması ve öğretmen adaylarının uygulanan stratejiye yönelik görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin bir arada kullanıldığı karma yöntem desenlerden yakınsayan paralel desen kullanılmıştır. Tez çalışmasının nicel kısmında, araştırmacı tarafından geliştirilen Geniş Kapsamlı Problem Çözme Strateji etkinlik kağıtları ile yürütülen problem çözme etkinlikleri ile, öğretmen adaylarının problem çözme başarılarına, performanslarına, problem çözme becerilerine ve fizik öğrenmeye yönelik motivasyonlarına etkisinin araştırılmışken, nitel kısmında öğretmen adaylarının uygulanan stratejiye yönelik görüşlerinin neler olduğu ve haftalık olarak nasıl değiştiği araştırılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2019-2020 akademik yılı güz döneminde Fizik-1 dersi alan öğretmen adayları oluşturmaktadır. Tez çalışması uygulamaları 6 hafta sürmüştür. Tez çalışmasının nicel verileri, alanyazında bulunan Problem Çözme Envanteri, Fizik Öğrenmeye Yönelik Motivasyon Ölçeği, etkinlik kağıtlarının değerlendirilmesi ile araştırmacı tarafından geliştirilen Problem Çözme Başarı Envanteri ile toplanmış ve SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Öğretmen adaylarının performans verileri, geliştirilen etkinlik kağıtlarının, geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmış dereceli puanlama anahtarı ile değerlendirilmesi sonucu toplanmıştır. Çalışmanın nitel verileri ise, yarı-yapılandırılmış görüşme soruları ile toplanmış, uzman kodlayıcılar yardımı ile temalar halinde sunulmuştur. Tez çalışması sonunda elde edilen veriler doğrultusunda, Geniş Kapsamlı Problem Çözme Stratejisi etkinlikleri ile uygulama yapan deney grubu katılımcılarının, Fizik-1 ders programı içeriği ile problem çözme yapan ekstra bir müdahale bulunulmayan kontrol grubu katılımcılarına nazaran problem çözme becerileri, başarıları ve fizik öğrenmeye yönelik motivasyonları istatistiksel açıdan anlamlı bir şekilde arttığı görülmektedir. Ayrıca deney grubu katılımcılarının her hafta problem çözme performanslarının arttığı görülmekte ve stratejinin kendilerini problemi daha rahat anlama ve sonuca götüren çözümler oluşturmada katkı sağladığı yönünde görüşleriyle elde edilen bulgular desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis study, the effect of Comprehensive Problem Solving Strategy on the Science Education Teacher Candidates' problem solving success, performance, perception of problem solving skills and motivation towards learning physics on the Conservation of Mechanical Energy in Conservative Systems in Physics-1 course and determining the opinions of the pre-service teachers on the strategy applied were investigated. Parallel design, which converges from mixed method designs in which qualitative and quantitative research methods are used together, was used in the research. In the quantitative part of the thesis, the effect of the problem-solving activities carried out with the Comprehensive Problem Solving Strategy activity papers developed by the researcher on the problem solving success, perception of problem solving skills and motivation towards learning physics and their performance and how it changed on a weekly basis was investigated. The study group of the research consists of teacher candidates who took Physics-1 course in the fall semester of 2019-2020 academic year. Thesis work applications took 6 weeks. The quantitative data of the thesis study were collected with the Problem Solving Inventory, the Motivation Scale for Physics Learning, the Problem Solving Achievement Inventory which is developed by the researcher and by evaluating the activity papers and those data analyzed with the SPSS package program. The performance data of the pre-service teachers were collected with evaluation of the developed activity papers with a rubric. The qualitative data of the study were collected with semi-structured interview questions and presented in themes with the help of expert coders. In line with the data obtained at the end of the thesis study, the problem-solving skill perceptions, achievements and motivation of the experimental group participants who practice with the Comprehensive Problem Solving Strategy activities compared to the control group participants who did not have an extra problem-solving intervention other than the Physics-1 curriculum statistically significant increased. In addition, it is seen that the problem solving performances of the experimental group participants increase every week, and the findings obtained are supported by the views that the strategy contributes to understanding the problem more easily and creating solutions that lead to results.