Pay senedi yatırımlarında teknik analiz yöntemlerinin uygulanması ve BİST 30 endeksi üzerinde test edilmesi
Application of technical analysis methods in share investments and testing on BİST 30
  1. Tez No: 677093
  2. Yazar: AZİZ ONUR TEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL BABUŞCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sermaye Piyasası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Günümüzde yatırım yapılabilecek birçok finansal araç vardır. Bu finansal araçları hızlı ve doğru bir şekilde yorumlayabilmek için kullanılan yöntemlerden birisi de“teknik analiz”dir. Teknolojinin yaygınlaşması ile piyasalara olan ilgi ve bunun sonucunda da yatırımcı sayısı ile birlikte piyasada işlem gören pay senedi sayısı da artmıştır. Bu nedenle yatırımcılar hangi fiyattan, hangi finansal araçlara, ne zaman yatırım yapılması gerektiğine ilişkin sorular ile karşı karşıya kalmıştır. Yatırımcıların alım satım işlemleri yaparken“teknik analiz”yöntemini tercih etmesi sonucunda yönteme ilişkin, doğru bilgiye ulaşma ihtiyacı doğmuştur. Bu sebepten dolayı bu çalışmada teknik analizin temel prensipleri, teorileri, tanımı ve varsayımları açıklanmaya çalışılarak BİST 30 endeksi üzerin de“teknik analiz”ile kazanç elde edilip edilemeyeceği test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Financial instrument variety for investments has reached to a substential level in recent years. These financial instruments can expeditiously and properly be interpreted by several methods, of which the“technical analysis”is a major one of them. Together with a remarkable leap in the technology, we see more and more investors and the stocks in the market today. As a result, the questions of how true pricing and a rational stock portfolio management could be aligned have become the main concern for the investors. This lead most of them to prefer“technical analysis”to make their basic investment decision. For this reason, reaching to the quality data, data history and the documentation are very criticial issues to be cleared. In this study, I will try to explain basic principles, theories, definitions and assumptions of“technical analysis”, and find out whether the profit could be yielded by testing on BİST 30 index.