Şanlıurfa ilinde kurulu olan güneş enerji santrallerinin (GES) coğrafi açıdan uygunluk analizi
Geographical compliance analysis of solar power plants (GES) installed in Şanliurfa province
- Tez No: 677106
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Gelişen teknolojik gelişmelere bağlı olarak bir alan da buna paralel olarak gelişme yaşanmıştır. Bu gelişmelerden bir taneside dünya da ve ülkemizde yenilebilir enerji kaynaklarının kullanımı daha verimli hale getirecek olan teknolojik gelişmelerdir. Bundan dolayı güneş enerji santrallerine yönelim oldukça fazla olmuştur. Yenilebilir enerji kaynaklarını önemli kılan bir diğer husus ise; 1973 yılında yaşanılan petrol krizidir. Bundan dolayı ülkeler enerjide dışa bağımlılığı en aza indirmeye çalışmaktadırlar. Ülkemizde son yıllarda güneş enerji kaynaklarına ilgi oldukça fazla olmuştur. Araştırma alanını oluşturulan Şanlıurfa İlinde kurulan güneş enerji santrallerinin uygunluğu ve buna paralel olarak kurulacak olan santrallerinde yer seçiminde çok ölçütlü karar verme metotları kullanılarak uygun yer seçimi belirlenmeye çalışılmıştır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının sürekli kendini yenileyebiliyor olması ve fosil yakıtlara göre daha temiz bir kullanımı olduğundan dolayı tercih edilmektedir. Fakat yenilebilir enerji kaynakları da düşünüldüğü veya söylendiği kadar temiz bir enerji kaynağı değildir. Mikro ölçekli bir alanın beşeri ve doğal yapısını bozmaktadır. Ama diğer fosil yakıtlarla mukayese edildiğinde onlara göre çok daha temiz bir enerji kaynağıdır. Araştırma alanımızda bulunan güneş enerji santrallerinin uygunluğu ve bundan sonra kurulacak olan santraller içinse daha uygun yer seçimi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Depending on the technological developments, there has been a development in parallel with this in an area. One of these developments is the technological developments that will make the use of renewable energy sources more efficient in the world and in our country. Therefore, the orientation to solar power plants has been quite high. Another issue that makes renewable energy sources important is the oil crisis experienced in 1973. Therefore, countries try to minimize their dependence on foreign energy. In our country, interest in solar energy resources has been quite high in recent years. The suitability of the solar power plants established in the province of Şanlıurfa, where the research area was created, and the appropriate location selection was tried to be determined by using multi-criteria decision-making methods in the location of the power plants to be established in parallel with this. It is preferred because renewable energy sources can constantly renew themselves and have a cleaner use than fossil fuels. However, renewable energy sources are not as clean as thought or said. It disrupts the human and natural structure of a micro-scale field. But it is a much cleaner energy source compared to other fossil fuels.