CaCl2 varlığında bakterilerde; LasB elastaz, amilaz, proteaz aktivitesi ve H2O2 duyarlılığının araştırılması
Bacteria in the presence of CaCl2; investigation of H2O2 sensitivity with LasB elastase, amylase, protease activity
- Tez No: 677105
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, Gr (-) Pseudomonas aeruginosa ve Gr (+) Bacillus cereus kullanılarak farklı konsantrasyonlardaki CaCl2 varlığında, 37 oC, statik koşullarda ve NB ortamında üretilen bakterilerin LasB Elastaz, Amilaz, Proteaz Aktivitesi ve H2O2 duyarlılığı karşılaştırmalı olarak araştırılmıştır. Bakterilerin farklı konsantrasyonlardaki Ca+2 varlığında sekonder metabolit üretimleri üzerine yaptığımız bu çalışmada; B.cereus için amilaz aktivitesi ve biyofilm üretiminin maksimum artışı 0.15 M Ca+2 varlığında, elastaz aktivitesine inhibitör etki, H2O2'ye karşı duyarlılığın artması ve hemoliz aktivitesinin artması 0.1 M Ca+2 varlığında, proteaz aktivitesindeki artış ise 0.05 M Ca+2 varlığında gerçekleşmiştir. P. aeruginosa için maksimum amilaz aktivitesi, biyofilm üretimi, H2O2'ye karşı direncin artması, hemoliz aktivitesinin artması, piyorubin üretimi ve proteaz aktivitesindeki artışlar 0.1 M Ca+2 varlığında gerçekleşirken, elastaz aktivitesine karşı inhibitör etki en çok 0.15 M Ca+2 varlığında gerçekleşmiştir. Ca+2 varlığı bakterilerin sekonder metabolit üretimlerini artırmıştır. Bu yapılan çalışmaların ve elde edilen sonuçların, literatürdeki eksikliği dolduracağına ve yeni bakış açılarına katkı sağlayacağına inanıyoruz. Çünkü bu kadar yüksek Ca+2 konsantrasyonlarında metabolit üretimi ilk kez bizim tarafımızdan araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, LasB elastase, amylase, protease activity and H2O2 sensitivity of bacteria grown in the presence of CaCl2 at different concentrations, at 37 oC, in static conditions and in NB media using Gr (-) Pseudomonas aeruginosa and Gr (+) Bacillus cereus were comparatively investigated. In this study, we conducted on secondary metabolite production of bacteria in the presence of different concentrations of Ca+2; For B. cereus, the maximum increase in amylase activity and biofilm production in the presence of 0.15 M Ca+2, inhibitory effect on elastase activity, increased sensitivity to H2O2 and increased hemolysis activity in the presence of 0.1 M Ca+2, and the increase in protease activity in the presence of 0.05 M Ca+2 has been realized. For P. aeuroginosa, the maximum amylase activity, biofilm production, increased resistance to H2O2, increased hemolysis activity, pyorubin production and increases in protease activity occurred in the presence of 0.1 M Ca+2, while the inhibitory effect against elastase activity was mostly in the presence of 0.15 M Ca+2. The presence of Ca+2 increased the secondary metabolite production of bacteria. We believe that these studies and the results obtained will fill the gap in the literature and contribute to new perspectives. Metabolite production at such high Ca+2 concentrations was investigated by us for the first time.