Bulanık kümeleme ortalaması ile retina optik disk algılama ve segmentasyonu
Retina optic disc detection and segmentation with fuzzy clustering mean
  1. Tez No: 677126
  2. Yazar: KHADIJA MOHAMED AHMED ELAZRAG
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYBABA HANÇERLİOĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Optik diskin segmentasyonu, doktorların gözdeki sorunları bulmasına yardımcı olur.Tüm sinirler yönünü bu diskten beyne ve kalbe iletir. Bu çalışmada, optik disk segmentasyonu için Otsu ikilileştirmesine dayalı bulanık kümeleme yöntemini kullanıyoruz. Bulanık kümeleme, ait olduğu bölgeye veya çevreleyen bölgenin bölgesine karşılık gelen piksel etiketlerini tahmin etmek için bir bilgisayar görüntüleme görevidir. Bulanık kümeleme, görüntüdeki özel nesnelerin sınıfını anlamayı amaçlar. Otsu ikilileştirme yöntemine dayalı bulanık kümeleme, optik disk görüntü segmentasyonu ve tespiti için olağanüstü performans göstermiştir. Yöntemi test etmek için DRIVE, STARE ve MESSODIR veri setinden genel retina görüntüleri kullanılır. Bu çalışmada, doğruluk değerlendirmesi için gerçek negatif (TN), gerçek pozitif (TP), yanlış pozitif (FP) ve yanlış negatif (FN) hesaplayan karışıklık matrisini kullanılmıştır. Matlab simülasyon sonuçlarının sonucunu temel gerçek görüntülerle karşılaştırılarak, geri çağırma ve doğruluk için yüksek doğruluk elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Görüntü segmentasyonu, Optik Disk Segmentasyonu, Bulanık kümeleme
Özet (Çeviri)
The segmentation of optic disk helps for doctors to find the problems in eye. All nerves pass their direction from this disc to the brain and heart. In this study, we used the fuzzy clustering method based on the Otsu binarization for optic disk segmentation. Fuzzy clustering is a computer vision task to estimate pixel tags corresponding to the region to which it belongs or to the region of the surrounding region. Fuzzy clustering aims to understand the class of special objects in the scene. Fuzzy clustering based on Otsu binarization method has shown outstanding performance for optic disk image segmentation and detection. For testing the method public retinal images from DRIVE, STARE and MESSODIR dataset are used. In this study,for accuracy evaluation we used the confusion matrix that calculate the true negative (TN), true positive (TP), False positive (FP) and false negative (FN). We have compare the output result with the ground truth images. For precision, recall and accuracy we have get high accuracy. KEYWORDS: Image segmentation, Optic Disc Segmentation, Fuzzy clustering