Maliki mezhebinde istihsan uygulamaları (el-müdevvene çerçevesinde)
Istihsan applications in Malik's sect (in the frame of mudevene)
- Tez No: 677127
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL BİLGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Hicri ikinci asrın başlarında İmam Şafiî'nin er-Risale adlı ilk usulü eserini telif etmesiyle birlikte fıkıh alanındaki çalışmalar yeni bir ivme kazanmıştır. Yeni usul eserlerinin telifiyle beraber fukahâ ve mütekellimin metotları oluşmaya başlamış ve hicrî dördüncü asra gelince fıkıh usulü ilmi sistematik hale gelmiştir. Tezimizin amacı Maliki mezhebi özelinde fıkıh usulü ilminin sistematik döneminde kullanılan“İstihsân”kavramın, usul ilmi nazariyatı henüz ortaya çıkmamışken el-Müdevvene çerçevesinde ilk dönem furû eserlerinde nasıl ve ne sıklıkta kullanıldığına tanıklık etmektir. Çalışmanın hedefi ise Maliki mezhebinin temel kaynağı el-Müdevvene'de uygulanışına dair örneklerden hareketle İstihsânın mezhebin fıkıh geleneğinde kullanım sıklığını ve biçimini ortaya koymaktır. Çalışmayı diğerlerinde farklı kılan en önemli özelliği fıkıh usulü nazariyatının henüz kavramsallaşmadığı dönemde kullanılan yöntemlerin uygulanışını somut örneklerle ortaya koyması ve bunu yaparken de ülkemde (Fildişi Sahililer) fazla çalışmamış bir mezhebi konu edinmiş olmasıdır.
Özet (Çeviri)
In the second century of hegira,Imam Şafii offered his first fıqh book, er-Risale and the works in the field of fıqh started to increase, with the new style works some fıqh scholars formed new methods. And the fıqh method science bescame a systematical science. The purpose of the thesis is to show how and how often the concept İstihsan of fıqh method science was used in first term lawfull works in the framework of el-Mudevene by Malikis before the procedural science didn't appear. The target of the work is to reveal between theory and application in fıqh tradition with the examples from el-Mudevene which is the essential source of Maliki sect. The most important feature of this work which makes it different from others is its revealing the methods which were used before the fıqh science became a concept with using embodiments and also making a madhhab its topic which was not worked so much in my country (Cote d'ivoire).