Sağlık kurumlarında toplam kalite yönetimi: OMÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi örneği
Total quality management in health institutions: Sample of OMU Health Practice and Research Center
- Tez No: 677152
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN BEKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Avrupa Kalite Yönetim Vakfı (EFQM- European Foundation for Quality Management) Mükemmellik Modeli günümüz rekabet dünyasında kurumların başarılı olabilmeleri için temel başlıkları bulunan ve bu temel başlıklar çerçevesinde kurumların faaliyetlerini gözler önüne seren bir kalite değerlendirme aracıdır. Bu sayede kurumlar başarılı uygulamaları ile geliştirilmesi gereken yönlerini belirlemiş olurlar. Bu çalışmanın amacı, toplam kalite yönetiminin sağlık organizasyonlarında benimsenmesi ve uygulanmasıyla ortaya çıkan faydaları değerlendirmektir. Toplam kalite yönetimi anlayışının organizasyonlarda başarıya ulaşmasındaki kilit nokta, en alt düzey çalışandan, en üst düzey yöneticiye kadar bu anlayışı benimsemiş bir yönetim felsefesinin var olmasıdır. Bu çalışmada Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezinin kaliteye yönelik faaliyetleri değerlendirilmiştir. OMÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi, 2005 tarihinde kalite çalışmalarına başlamış, 2014 yılı itibari ile de Sağlık Bakanlığı çalışmaları ile birlikte kalite yönetimi faaliyetlerine daha kapsamlı bir şekilde devam etmiştir. Toplam Kalite Yönetimi; sürekli gelişme, iyileşme ve müşteri memnuniyetini esas alan katılımcı bir yönetim anlayışıdır. Bu nedenle yapılan çalışmada, OMÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi toplam kalite yönetimi açısından değerlendirilirken; misyon, vizyon ve strateji, kurum kültürü ve liderlik uygulamaları, sürdürülebilir değer yaratmak, performans ve dönüşümü arttırma çalışmaları ile paydaş algıları ve stratejik ve operasyonel performans gibi kriterlerde süreçleri incelenmiştir. Böylece kurumun mevcut durumu ile kuvvetli ve iyileştirmeye açık yönleri ortaya konularak detaylı olarak analiz edilmiştir. Çalışmada güncellenen 2019 EFQM Mükemmellik Modeli kullanılarak değerlendirmeler yapılmıştır. 2019 EFQM Mükemmellik Modeli yeni bir model olduğundan, bu çalışmanın toplam kalite yönetimi alanında araştırmalar yapan sağlık organizasyonları ve bilim insanları için faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
European Quality Management Foundation (EFQM- European Foundation for Quality Management) Excellence Model is a quality assessment tool including the main headings for the success of the institutions in today's competitive world and revealing the activities of the institutions within the framework of these main headings. In this way, the institutions determine the aspects that should be developed through their successful applications. The purpose of this study is to evaluate the benefits arising from the adoption and implementation of total quality management for health organizations. The key point in the success of the total quality management approach in organizations is that there is a management philosophy that has adopted this understanding, from inferiors to superiors. In this study, the quality-oriented activities of the Ondokuz Mayıs University Health Practice and Research Center were evaluated. OMU Health Practice and Research Center started its quality studies in 2005 and continued its activities more comprehensively as of 2014 within the scope of the Ministry of Health's quality management. Total Quality Management is a participatory management approach that based on continuous development, improvement, and customer satisfaction. For this reason, while OMU Health Practice and Research Center is evaluated in terms of total quality management, the processes of criteria such as mission, vision and strategy, corporate culture and leadership practices, creating sustainable value, increasing performance and transformation, and stakeholder perceptions and strategic and operational performance have been examined. In this way, the current state of the institution and its strong and open to improvement aspects were analyzed in detail. The assessments were made using the updated 2019 EFQM Excellence Model in the study. Since the 2019 EFQM Excellence Model is new, this study is thought to be beneficial for health organizations and scientists researching the field of total quality management.