Sağlık kurumlarında toplam kalite yönetimi ve Etimesgut Hava Hastanesi'nde personel motivasyonunun ölçümüne ilişkin bir uygulama
Total quality management in health institutions application of personal motivation measurement in Etimesgut air force hospital
  1. Tez No: 92814
  2. Yazar: NERMİN TEZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ ÜRETEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET Toplam kalite yönetimi bir kuruluştaki tüm faaliyetlerin sürekli olarak iyileştirilmesi ve organizasyondaki tüm çalışanların aktif katılımı ile müşterilerin memnun edilerek karlılığa ulaşılmasıdır. Toplam kalite yönetimi en düşük maliyetle en kaliteli çıktıyı arama çabasıdır. Toplam kalite yönetimi, felsefesi istatistiki düşünce sistemini baz almakta verilerden üretilen bilgileri sistematik bir yapıda, planlamadan başlayarak üretime ve satış sonrası hizmetlere kadar varan bir süreç içinde ölçme ve kıyaslamalarla değerlendirerek uygulamaya geçmektedir. Hastaneler, sağlık hizmeti üreten birer hizmet işletmesi çeşididirler. Hastane işletmelerinin önemli bir amacının kalite olduğu görülmektedir. Günümüzde değişen şartlar ve sağlık pazarında oluşan yeni hasta talepleri, hastanelerde üretilen sağlık hizmetlerinin kalitesi konusunda yoğunlaşmaktadır. Çeşitli kesimlerin sürekli artan beklentileri hastane yöneticilerinin kalite konusuna ilgi duymalarına sebep olmuştur. Toplam kalite yönetimini hastanelerde uygulanmaya başlaması yenidir ve uygulandığı sistemlerde sinerjik etki yaratmaktadır. Sonuç olarak, toplam kalite yönetimi kaliteli sağlık hizmeti sunma çalışmalarında tüm personelin katılımını başarının en önemli unsuru olarak görmektedir. Ayrıca hastanelerde toplam kalite yönetiminin önce tepe yöneticisi tarafından benimsenmesi ve uygulanması gerekmektedir. Hizmeti alanlar ile verenlerin ayrı örgütlendiği, rekabetçi ortamın sağlandığı ve sağlık kuruluşlarının profesyonelce yönetildiği ortamlarda çağdaş anlamda kalite yönetimi uygulaması mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Total Quality Management is to make profit by satisfying clients by improving continuously the activities of the organization and active participation of all employees. Total Quality Management is to search by ensuring the highest quality at maximum cost. The philosophy of total quality management is based on statistical thinking system, and it evaluates the statistical data by making measurements an comperations in the process begining from the planning plane, extending to the production and after-roles services. Hospitals are service organization which produce health-care services. Quality is one of the most important objectives of the hospital. Today's changing conditions and new patient demands in health-care market are focused on health care services that are provided. Increasing expectations of diverse groups led the hospital managers to be concerned in quality. Appliance of total quality management in hospitals is new and increases system's synergy. As a result, according to total quality management, participation of personnel is the most important component of success in giving quality health services of high quality. Therefore, in hospitals total quality should be taken up and applied by the top managers. In contemporary sense quality management approach could be possible in environments where health-care providers and health-care receivers are organized separately, where there is a competitive atmosphere and where health care organization are professionally managed.