Cubic spline ve yüzey grafiği elde etme
  1. Tez No: 67717
  2. Yazar: MÜSLÜM ÖZIŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Eğriler ve yüzeyler özellikle matematik ilmi içerisinde başlı başına önemli bir uğraş alanını oluşturmaktadır. Bu Yüksek Lisans Tezinin amacı, bilgisayar yardımı ile yüzey grafiği çizmenin ilk adımını oluşturan düzlemdeki bir eğriyi uzayda döndürmek sureti ile yüzey grafiği elde etmektir. Bu eğrinin elde edilmesi ise Cubic Spline interpolasyonu ile sağlanmaktadır. ilk bölümde Cubic Spline interpolasyonu teorik olarak anlatılmıştır, ikinci bölümde üç boyutlu uzaydaki bir görüntünün bilgisayar ekranına nasıl düşürüldüğü ve koordinat eksenlerinin dönüşümü anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise 'yüzey türetme' başlığı altında yüzeyin değişik konumlan incelenmiştir. Dördüncü bölümde programın genel algoritması hakkında bilgi verilmiş, programın çıktısı ile birlikte algoritması ve ileriki aşamalarda ideal olarak çizdirilmek istenen bazı fonksiyonların yüzeylerine örnekler verilmiştir. m
Özet (Çeviri)
SUMMARY Especially in mathematics science curves and surfaces has an important research subject. The aim of this study is, by rotating a curve which is the first stage of drawing a surface graphic, on a plane in space by using computers. For drawing this curve Cubic Spline interpolation is used. In the first chapter, Cubic Spline Interpolation is explained theoritically. In the second chapter, how an image in 3D space can be obtain on a screen and rotation of the coordinate axes. In the third chapter, different stages of a surface is studied under the caption of surface generation. In the fourth chapter, details given about the general algorithm of the program and examples given about some functions which has been ideally desired to be drawn in the further stages. IV