Modernitenin ötekilik hali: Göçebe ve göçmen ötekinin sinemada temsili bağlamında Tony Gatlif filmleri: Gadjo Dilo, Exils ve Korkoro örneği
The other state of modernity: Nomad and migrant Tony Gatlif in the context of the representation of the other in cinemamovies: Gadjo Dilo, Exils, and the case of Korkoro
  1. Tez No: 677176
  2. Yazar: SELMA MEÇO
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILDIRAY KESGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Genel anlamda toplumsal değerler sistemi ve organizasyonu olan modernite tüm dünyanın içerisinde bulunduğu geniş bir kavramdır. Akılcı rasyonalite çıkışıyla düz bir çizgi üzerinde tek bir doğruyu savunan modernite, kâğıt üzerinde inşa ettiği ütopyada geçmişin ve geleneğin tanrısını öldürdüğünü iddia etmiştir. Tüm bu çıkışların olduğu modernite ikiyüzlü bir madalyon gibidir. Bir yüzünde geleneğin tanrısını öldürmüş aydın, çağdaş dünya varken, diğer yüzünde nesneler ve şekillerle bilim yeni bir tanrı olarak yaşamaya devam etmiştir. Bilimin tanrılığındaki bu dünyada tek doğru olan rasyonelin dışında kalan her şey 'öteki'dir. Bu ötekilikte büyük pay verilen göç özneleri göçebe, göçmen ve mülteci de modernitenin dışında bıraktıklarındandır. Yüzü doğaya, geleneğe dönük göçebe ile istenmeyen, tekinsiz mülteciler modernite için tehlike unsurları olmuştur. Bu yüzden modernite tüm kurumlarıyla bu ötekileri kendi homojenliği içerisinde eritmek, eritemediğini de yok etmek için hiçbir fırsatı kaçırmaz. Bu eksende çalışmanın birinci bölümünde moderniteden post moderniteye doğru akışta modern dünyanın modern insanı çevrelediği güvensiz, riskli yüzü anlatılmaktadır. İkinci bölümde göçebe ve göçmen ekseninde modernitenin ötekileştirici tarafı açıklanmaktadır. Üçüncü bölümde ise öteki bir yönetmen olan Tony Gatlif'in filmlerinin genel özellikleri ortaya konularak, yönetmenin filmografisini oluşturan Gadjo Dilo (1997), Exils (2004) ve Korkoro (2009) adlı filmleriyle modernitenin bastırıp, yabancılaştırdığı 'göçebe' ve 'göçmen' ötekilik kavramı bağlamında Eleştirel Film Analizi yöntemiyle analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Modernity, which is a social value system and organization in general, is a broad concept that includes the whole world. He claimed that the past and tradition killed the god in the utopia built on paper by modernity, which defended a single truth on a straight line with the emergence of rational rationality. Modernity with all these exits is like a two-sided coin. On one side, there was the intellectual who killed the god of tradition and the modern world, on the other side science continued to live as a new god with objects and shapes. In this world under the divinity of science, everything other than the rational, which is the only truth, is the other. Migration subjects, who are given a large share in this otherness, are also excluded from modernity as nomads, immigrants and refugees. Nomads who face nature and tradition, and undesirable, unknown, uncanny refugees have become the danger elements of the one-way utopia, the borders of modernity. Therefore, at every opportunity, modernity, with all its institutions, does not miss any opportunity to either dissolve these others in its own homogeneity or to destroy what it cannot dissolve. In this axis, in the first chapter, the insecure and risky face of the modern world, which surrounds modern people, is explained in the flow from modernity to post-modernity. In the second part, the marginalizing side of modernity is explained in terms of nomads and immigrants. In the third part, the general features of the films of another director, Tony Gatlif, are revealed, and with the films Gadjo Dilo (1997), Exils (2004) and Korkoro (2009), which make up the director's filmography, in the context of the concept of“nomadic”and“immigrant”otherness, which modernity suppresses and alienates. It is analyzed by the Critical Film Analysis method.