Orta Çağ İslam yazmalarında yer alan harita minyatürlerinin kolaj tekniği ile modern ve postmodern yorumlanması
Modern and postmodern interpretation of the map miniatures in the Middle Ages Islamic writings by the collage technique
- Tez No: 677195
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAM ENVEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 322
Özet
İnsanoğlu tarih boyunca yaşadığı çağı, coğrafyayı keşfetme isteği ile hareket etmekle birlikte göçler ve tarihi savaşların etkisi ile yaşadığı sınırları belirlemede etkin bir rol oynamış, haritacılık geleneğinin de ortaya çıkmasını sağlayarak edindikleri bilgileri harita üzerinde belgelemişlerdir. Bu belge niteliği taşıyan haritalar şehirler ve ülkeler arasındaki mesafeyi belirtmekle birlikte, aynı zamanda coğrafya şartlarını, kültürel faktörleri, dini unsurları, gelenekleri, efsaneleri konu edinen ve bilgileri kayıt altına almakla aktarmayı amaçlanmıştır. Birer resmi belge niteliği taşıyan bu haritalar birçok örnek ile birlikte bölgesel ve dünya haritaları ortaya çıkmış bu sayede haritacılık geleneğinin gelişmesi ve ilerlemesinde önemli bir rol oynamıştır. Harita sadece yön-iz belirten bir unsur olmamakla beraber çoğu haritalarda efsanevi, mitolojik, dini unsurların da ifade edildiği belgeler olarak karşımıza çıkmaktadır. Somut bir ifade dışında soyut şekilde de ele alınan ve sadece dünya haritası olmamakla birlikte bölgesel haritaların yer aldığı ve konu edindiği coğrafyayı temsil eden haritalardır. Ortaçağ İslam coğrafyası haritaları soyut bir şekilde tasvir edilmekle beraber günümüze kadar ulaşması bakımından dikkatimizi çekmekte ve tasarım kurgusu bakımından hala güncelliğini korumaktadır. Bu çalışmanın konusunu, Orta Çağ İslam Yazmalarda Yer Alan Harita Minyatürlerinin Kolaj Tekniği İle Modern Ve Postmodern Yorumlanması oluşturmaktadır. Bu açıdan Ortaçağ İslam coğrafyası haritacılık geleneği içinde yer alan soyut haritalar özellikle çağdaş sanat açısından yorumlanmaya açık yeni bir olgudur. Bu döneme dair en uygun şekilde tasvir edilmiş, belgelenmiş haritalar tasarım kurgusu bakımından çağdaş sanat ile etkileşim sağlamış, kolaj tekniği ile de uyum sağlayan minyatürlü haritalar yeni eserlerin ortaya çıkmasına öncü olmuştur. Bu doğrultuda Orta Çağ İslam coğrafyacılığı arasını kapsayan seçili minyatürlü soyut harita eserleri tasarım yapısı bakımından incelenmiş, çağdaş sanat disiplini dâhilinde analiz edilmekle beraber, kolaj tekniği ile yorumlanarak günümüze tekrar ışık tutmaktadır. Bu anlamda Gelenek ve Çağdaşlık ilişkisi bakımından irdelenmesi, geleneğin tekrara düşmeden yenilenmesi, çağdaş, plastik ve estetik değerler ile bütünleşmesi önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Human beings, along with the desire to explore the era and geography in which they lived throughout history, played an active role in determining the borders they lived with the influence of migrations and historical wars, and documented the information they acquired on the map by enabling the cartography their traditions to emerge. Maps, which have the quality of a document, not only indicate the distance between cities and countries, but also aim to convey the geographical conditions, cultural factors, religious elements, traditions, legends and by recording the information. Thanks to these maps, which are official documents, regional and world maps with many examples emerged and played an important role in the development and progress of the cartography tradition. The map is not only an element that indicates direction and traces, but also appears as documents in which legendary, mythological and religious elements are expressed. They are maps that are not only a world map, but also represent the geography on which regional maps are included and discussed, as well as in an abstract way. Although the maps of the medieval Islamic geography are depicted in an abstract way, they draw our attention in terms of reaching the present day and are still up-to-date in terms of design fiction. In these questions, Collage Technique and Modern and Postmodern Interpretation of Map Miniatures in Medieval Islamic Manuscripts. In this respect, abstract maps within the cartography tradition of the medieval Islamic geography are a new phenomenon open to interpretation, especially in terms of contemporary art. The most appropriately depicted and documented maps of this period interacted with contemporary art in terms of design fiction, Miniature maps, which also harmonize with the collage technique, pioneered the emergence of new works. In this direction, selected abstract map works with miniatures covering the centuries have been examined in terms of their design structure, analyzed within the discipline of contemporary art, and shed light on the present day by being interpreted with the collage technique. In this sense, it is important to examine the tradition in terms of the relationship between tradition and modernity, to renew the tradition without repetition, and to integrate it with contemporary, plastic and aesthetic values.