Developing an effective cognitive and metacognitive listening strategy training programme for Turkish advanced EFL learners
İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen ileri seviye Türk öğrenciler için etkili bir bilişsel ve üst bilişsel strateji eğitim programının geliştirilmesi
  1. Tez No: 677196
  2. Yazar: KÜBRA KESER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİM RAZI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Yabancı dil olarak İngilizce öğretimi bağlamında dinlemenin bir beceri olarak önemi düşünüldüğünde, bilişsel ve üstbilişsel stratejilerin dinleme başarısı üzerindeki etkisi uzun süredir tartışılmaktadır. Dinleme becerisini geliştirmek için direkt öğretimin önemi ile ilgili olarak, bu tez dinlemede bilişsel ve üstbilişsel stratejilerin direkt öğretimine odaklanmıştır. Bu çalışmanın temel amacı, bir bilişsel ve üstbilişsel dinleme stratejisi eğitim programı (LSTP) geliştirmek ve bu programın dinleme stratejilerinin kullanımı ve dinleme başarısı üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Bu amaçla, araştırmacı tarafından geliştirilen dinleme stratejisi geliştirme programının etkilerini görmek için Türkiye'nin batısında bir devlet üniversitesinin İngilizce Öğretmenliği bölümünde 10 birinci sınıf öğrencisini içeren karma yöntemli bir pilot çalışma yapılmıştır. Pilot çalışmanın sonuçları alındıktan sonra, ELT bölümünde aynı üniversiteden 10 katılımcı ile temellendirilmiş teoriye dayalı karma yöntem ana çalışma yürütülmüştür. Çalışmada ön ve son dinleme testi uygulanmış ve geliştirilen dinleme stratejisi programı 6 hafta süreyle uygulanmıştır. Bu 6 hafta boyunca öğrencilerle görüşmeler, derslerin video kayıtları ve öğrencilerin haftalık günlükleri veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Çalışmadaki nicel veriler, geliştirilen programın katılımcıların dinleme performansı üzerinde anlamlı derecede olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Öğrenciler, dinleme stratejisi programının uygulanmasından önce bazı dinleme stratejilerinin farkında olsalar da programın katılımcılara hangi stratejiyi kullanacakları, nasıl kullanacakları ve ne zaman kullanacakları konusunda farkındalık kazanmalarına yardımcı olduğu açıkça gösterilmiştir ki bu durum da bildirime dayalı bilgi, yöntemsel bilgi ve duruma dayalı bilgi ile açıklanabilir.
Özet (Çeviri)
Considering the importance of listening as a skill in the EFL context, the impact of cognitive and metacognitive strategies on listening achievement has been discussed for a long time. Regarding the importance of explicit instruction in order to promote listening skills, this dissertation focused on explicit instruction of cognitive and metacognitive strategies in listening. The primary purpose of this study was to develop a cognitive and metacognitive listening strategy training programme (LSTP) and investigate the effects of this programme on the employment of listening strategies and listening achievement. Within this purpose, a mixed-method design pilot study was conducted in the ELT department of a state university in the western part of Turkey, including 10 first-year students, in order to see the effects of the LSTP developed by the researcher. After getting the pilot study results, the mixed-method main study based on grounded theory was conducted with 10 participants from the same university in the ELT department. A pre and post-listening test was administered in the study, and the LSTP was implemented for 6 weeks. Throughout these 6 weeks, interviews with the students, video recordings of the instructions and weekly diaries of the students were employed as the data collection tools. The quantitative data in the study demonstrated the LSTP had a significantly positive effect on the listening performance of the participants. Although students were aware of some of the listening strategies before the implementation of LSTP, it was clearly shown in the study that the programme helped participants gain awareness about which strategy to use, how to use it and when to use it, which might be explained by declarative, procedural and conditional knowledge.