Isı makinalarının güç yoğunluğu kriterine göre performans analizi
- Tez No: 67724
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Şimdiye kadar, tersinir ve tersinmez ısı makinası modelleri için maksimum güç kriterine dayalı birçok optimizasyon çalışmaları yapılmıştır. Ancak maksimum güce göre yapılan performans analizlerinde ısı makinalarının boyutları dikkate alınmamaktadır. Bu nedenle son zamanlarda, ısı makinasının boyutlarım da performans analizine dahil eden ve“Güç yoğunluğu”olarak adlandırılan yeni bir performans kriteri teklif edilmiştir. Isı makinalarının güç yoğunluğu kriterine göre performans analizlerinin yapıldığı önceki çalışmalar, bu kritere dayalı optimizasyon sonuçlarına göre dizayn edilecek ısı makinasının daha verimli ve daha küçük boyutlu olabileceğini göstermektedir. Bu çalışmada, önce çeşitli ısı makinalarının güç ve güç yoğunluğu kriterine göre performans analizinin yapıldığı önceki çalışmalar incelenmiştir. Bu incelemelerin uzantısında, güç yoğunluğu kriterine göre şimdiye kadar analiz edilmeyen iç tersinir ara ısıtmalı, iç tersinir ara soğutmalı, tersinmez ara ısıtmalı ve tersinmez rejeneratörlü ara ısıtmalı Joule-Brayton ısı makinası modellerinin bu kritere göre performans analizleri yapılmış ve optimum dizayn parametreleri belirlenmiştir. Bu dizayn parametrelerinin güç ve termal verim üzerindeki etkileri, güç kriterine göre elde edilen optimum dizayn parametrelerinin etkileri ile karşılaştırılarak sonuçlar tartışılmıştır. vm
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There have been many studies on different heat engines based on maximum power criterion optimization using reversible and irreversible models. The heat engine sizes have not been taken into account of optimizations based on power criterion. Therefore, a new optimization technique, called“Power Density Analysis”in which the engine size is also considered, has been suggested. The power density analysis carried out for some heat engines in previous studies showed that the design parameters at maximum power density lead to smaller and more efficient engines than those at maximum power output conditions. In this work, a review of literature for power and power density technique applied on some heat engines has been carried out. This literature study showed that some heat engines, i.e. endoreversible reheated Joule-Brayton heat engine, endoreversible intercooled Joule-Brayton heat engine,. irreversible reheated Joule- Brayton heat engine, irreversible regenerative reheated Joule-Brayton heat engine, have not been analyzed based on power density technique. The aim of this work is to apply this technique to those engines in order to determine optimum design parameters. The effects of these design parameters on power and thermal efficiency have been compared with those obtained by using power criterion and the results are discussed. IX