Tuzla Tersaneler bölgesi çevresel etki değerlendirmesi
Environmental impact assesment of Tuzla dock area
- Tez No: 67725
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÖZET Çevresel Etki Değerlendirmesi; planlanan faaliyetlerin çevreye olabilecek olumlu, ya da olumsuz etkilerinin belirlenmesinde, olumsuz yöndeki etkilerin önlenmesi, ya da zarar vermeyecek ölçüde en aza indirilmesi için alınacak önlemlerin, seçilen yer ve teknoloji alternatiflerinin tesbit edilerek değerlendirilmesinde ve faaliyetlerin uygulamasının izlenmesi ve denetlenmesinde sürdürülecek çalışmalardır. Amaç, yönetmelik kapsamına giren faaliyetlerin çevre üzerinde yapabilecekleri bütün etkilerin belirlenerek değerlendirilmesi, tesbit edilen olumsuz etkilerin baştan önlenmesidir. Bu amaçla hazırlanan ÇED Raporları başlıca; hazırlık çalışmaları ve problemin tanımı, eleme aşaması, kapsam ve etkilerin belirlenmesi, çevrenin mevcut durumunun belirlenmesi, çevresel etkilerin niceliksel tahmini ve değerlendirilmesi, gerekli çevre koruma önlemlerinin belirlenmesi, proje alternatiflerinin değerlendirilmesi ve önerilerin hazırlanması, ÇED Raporu'nun hazırlanması, karar aşaması ve proje sırasında etkilerin izlenmesi ve denetimi aşamalarını kapsamaktadır. Rapor hazırlanırken, faaliyet, çevrenin tüm yönleri ile ilgili olarak su kalitesi, hava kalitesi, katı atıklar, gürültü kirliliği, biyolojik, kültürel, doğal kaynaklar ve sosyoekonomik açıdan irdelenir. Bu bilgiler ışığında ve Çevresel Etki Dyerlendirmesi Yönetmeliği kapsamında Tuzla Tersaneler Bölgesi için bir ÇED çalışması yapılmıştır. Gemi ve Yat İnşa Sanayicileri Birliği'ne üye toplam 30 adet kuruluş arasında bir anket çalışması yapılmıştır. %80 oranında cevaplandırılan anketlerle ilgili olarak çeşitli sonuçlar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Environmental Impact Assessment is a kind of study to come to light the positive or negative effects of the activitie to environment to prevent the negative effects or to get precautions to make these impacts the least, to assess the chosen place and technology alternatives that were ascertained. The aim of this study is to ascertain and assess all impacts of the activity on environment and to eliminate all negative effects in the beginning. EIA Reports are prepared according to some ranks : Preparation studies and mean of the problem, elimination, finding out the scope and impact, assessment the present situation of environment, guess of impacts in quantity and assessment them finding out the needed preventions for environment, assessment project alternatives and making suggestions, decide, and observation and control of effect during project. While preparing report, activity is examined in all water and air quality, solid wastes, noise, biological, cultural, natural sources and social-economical subjects. According to the datas that are got in the end of examination made are assessed according to some methods and the impacts guessed are assessed. These methods are : Simple control lists, influance matrixes, influance nets, adaptive environmental assessment and covering methods. According to these knowledge and the governing statutes of Environmental Impact Assessment, a EIA study was made for Tuzla Dock Area. An inquiry was done between 30 establishments that are the member of Ship and Yath Construction Industry Unity. The results of these inquiries were assessed according to the answer that were got % 80.