Isparta evsel ve ticari katı atıklarından geri kazanılabilir maddelerin potansiyelinin araştırılması
Determination the potential of recoverable materials from Isparta province municipal and commercial solid wastes
  1. Tez No: 67726
  2. Yazar: MEHMET BEYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. TALHA GÖNÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmada, Isparta şehrinde evsel ve ticarethane atıklarının (çöplerinin)“Kaynakta Geri Kazanma”yöntemiyle geri kazanılabilirliği incelenmiştir. Meskenlerde yaşayan hane halkının ve ticarethane sahiplerinin konuyla ilgili yaklaşımları belirlenmiştir. Çalışma esas olarak; geri kazanılabilir atık madde oranlarının ve oluşum miktarlarının yerinde yapılan çöp tartımları ile tesbiti ve kamuoyunun uygulanması muhtemel bu bertaraf sistemine göstereceği ilgi derecesinin belirlenmesi amacıyla yapılan bir anket çalışması şeklinde yürütülmüştür. Yapılan çalışmalardan elde edilen sonuçlar, değerlendirilmek suretiyle“Kaynakta Geri Kazanma”yönteminin Isparta şehrinde uygulanmasının yararlan ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, possibility of recovery method named“seperation at source point system”applied on the solid wastes proceeded from dwellings and firms in İsparta is evaluated. The approaches of people on this subject are determined by using questionnaire results. The study was carried out in two steps. First is the determination of percentages and amounts of recoverable wastes in the source, and second observation of public interest on the possible acts and precautions about this disposal system by a questionnaire. The results from these studies were evaluated and the benefits of“seperation at source point system”for İsparta were brought out.