Deleuze felsefesinde bedenin özgürleşme imkanları
Liberation opportonitities of the body in Deleuze's philosophy
- Tez No: 677269
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Sosyoloji, Philosophy, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Deleuze'ün felsefi dünyasıyla, bedeni, çevresinde kurulmuş tüm normlar, kimlikler ve sabit konumlardan kurtarmak, özgürleştirmenin imkanlarını aramaktır. Bu bağlamda öncelikle; Deleuze'ün hem kendi çalışmaları hem Guattari ile çalışmaları kapsamında, arzunun kavranışındaki değişimden söz edilecektir. Arzuyu bir eksiklik olarak ele alan ve“anne-baba-çocuk”üçgenine indirgeyen psikanalizin karşısına; arzuyu dışarıda oluşan, deneyime açık bir süreç olarak ele alan şizoanalizin koyulması ve bu iki yöntem arasındaki farklar ortaya koyulacaktır. Deleuze ve Guattari'nin şizoanaliz yöntemiyle arzuyu özgürleştirdiği söylenerek bunun da bedeni özgürleştiren süreçlerden biri olduğu ifade edilecektir. Sonra Deleuze'ün“oluş”derken ne kast ettiği anlatılacak ve oluş süreçleri yersizyurdsuzlaşma süreçleriyle ilişkili olarak aktarılarak; bedenin her zaman deneyim halinde olmasından, oluş halinde olmasından bahsedilecektir. Ve bedenin oluş halinde olarak, sonsuza dek yersizyurdsuzlaşarak, virtüel imkanlara açık olacağı eklenecektir. Deleuze ve Guattari'nin, göçebe-yerleşik, kaygan-pürtüklü mekan, savaş makinası-devlet aygıtı kavramsallaştırmaları beden bağlamında yorumlanacak ve“göçebe beden”in nasıl olabileceği ifade edilecektir. Son olarak Deleuze'ün“varlığın tek anlamlılığı”derken kast ettiği, beden bağlamında yorumlanacak ve bedenin tek anlamlılığının ne olduğu aktarılacaktır. Bedenin tek anlamlılığı; bedenin sınırsız cinsiyet ve cinsellik potansiyeli içermesi demektir. Göçebe beden her daim oluş halinde olan, sonsuza dek yersizyurdsuzlaşan bir harekete sahiptir ve tek anlamlıdır. Böylece bu çalışma Deleuze'ün felsefesiyle bedeni özgürleştirmenin yol ve olanaklarının, queer kurama da sınırsız olanaklar açtığını savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to seek the opportunities of liberating the body, with Deleuze's philosophical world, from all the norms, identities and fixed positions established around it. In this context, first of all; within the scope of Deleuze's own work and his work with Guattari, the change in the perception of desire will be mentioned. This thesis presents the opposition between Schizo-analysis, which considers desire as an external process and open to experience and psychoanalysis, which treats desire as a deficiency and reduces it to the triangle of“mother-father-child”and the differences between these methods. The thesis states that Deleuze and Guattari liberated desire with the method of schizo-analysis, and the liberation of desire is one of the processes that liberates the body. After that, this thesis explains what Deleuze means by“becoming”and the processes of becoming in relation to the processes of deterritorialization; and then mentions that the body is always in a state of experience, in a state of becoming. And this thesis adds that the body might be forever deterritorialized and open to virtual possibilities by staying in a state of becoming. This thesis also interprets the conceptualizations of Deleuze and Guattari's nomadic-sedentary, smooth-striated, war machine-state device in the context of the body and then reveals the possibilities of“nomadic body”. Finally, this thesis explains what Deleuze means by“univocity of being”and interprets the univocity of the body in the context of the body as well. The univocity of body; means that the body contains unlimited sexual potential and sex. The nomadic body has a movement that is always in the process of becoming, eternally deterritorialized, and is univocal. Therefore, this thesis argues that the ways and possibilities of liberating the body with the philosophy of Deleuze, also opens unlimited possibilities to queer theory.