Turist rehberliği hizmet kalitesi boyutları
Tourist guiding service quality dimensions
  1. Tez No: 677298
  2. Yazar: EYÜP GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜREL ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Turizm, dünyada en çok gelir getiren, en büyük ve en önemli endüstrilerden birisidir. Günümüzde değişen şartlar ve birçok alandaki gelişmelerle birlikte, turistlerin birçok hizmeti bir arada aldığı paket turların önemi artmıştır. Paket turlar, organize seyahat pazarının büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. Turist rehberleri, genel olarak turizm endüstrisinde ve paket turlarda, turistlerin tur deneyiminde hayati ve kritik bir role sahiptir. Ziyaretçilere hatırda kalacak deneyimlerinin verilebilmesi için deneyimleri belirleyen faktörlerin belirlenmesi gereklidir. Turistlerle seyahatleri boyunca birlikte olan turist rehberleri, turistlerin memnun edilmesi, ülkenin imajı gibi alanlarda hayati bir pozisyondadır. Bu bağlamda profesyonel turist rehberlerinin hizmet kalitesinin iyi olması çok önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı; turist rehberliği, hizmet kalitesi kavramlarını ve birbirleriyle ilişkisini açıkladıktan sonra, turist rehberliği mesleğindeki hizmet kalitesi boyutlarının, turist rehberliği hizmet kalitesini belirleyen faktörlerin belirlenip, turist rehberlerine, tur operatörlerine kaynak olmak ve ileride yapılacak araştırmalara ışık tutmaktır. Bu amaçla literatür taraması yapılmış, turist rehberliği hizmet kalitesini belirleyen faktörler ve rehberlik hizmet kalitesinin boyutlarıyla ilgili veriler toplanmıştır. Araştırma ve çalışma sonucunda katılımcılardan elde edilen verilerle literatür taraması sonrasında ortaya çıkan bilgi ve veriler birleştirilerek, turist rehberliği hizmet kalitesinin boyutları açıklanarak, turistlerin memnun edilmesi konusunda belirleyici turist rehberliği hizmet kalitesi boyutları açıklanmış ve çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Tourism is one of the biggest and most important industries that generate the most income in the orld. Today, with the changing conditions and developments in many fields, the importance of package tours, where tourists receive many services together, has increased. Package tours constitute a large part of the organized travel market. Tourist guides play a vital and critical role in the tour experience of tourists, in the tourism industry and package tours in general. In order to give the visitors memorable experiences, it is necessary to determine the factors that specify the experiences. Tour guides, who are with tourists throughout their travels, occupy a vital position in areas such as the satisfaction of the tourists and the image of the country. In this context, it is very important that the service quality of professional tourist guides is good. The aim of this study is; after explaining the concepts of tourist guiding, service quality and their relationship with each other, determining the dimensions of service quality in the tourist guiding profession, the factors determining the service quality of tourist guiding. This study also aimed to be a source for tourist guides and tour operators and to flash on future research. For this purpose, a literature review was conducted, and data on factors determining the quality of tourist guidance service and the dimensions of guidance service quality were collected. As a result of the research and study, the data obtained from the participants and the information and data obtained after the literature review were combined. The dimensions of the tourist guidance service quality were explained, the determinant dimensions of the tourist guidance service quality were explained and various suggestions were presented.