Yoksullukla mücadelede sosyal güvenlik harcamalarının analizi: Türkiye örneği
Analysis of social security expenditures in the fight against poverty: The case of Turkey
- Tez No: 677318
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Yoksulluk genel olarak; asgari yaşam standardını sürdürmekteki yetersizlik olarak ifade edilmekle birlikte çok boyutlu bir kavramdır. Yoksulluğun birçok türü ve nedenleri bulunmaktadır. Türkiye'de ve Dünya'da yoksullukla mücadele edebilmek için değişik teori ve stratejiler geliştirilmektedir. Yoksullukla mücadelede sosyal güvenlik sisteminin önemli bir yeri bulunmaktadır. Ülkeler yoksulluğu ortadan kaldırabilmek için sosyal güvenlik harcamalarına hız vermişlerdir. Sosyal güvenlik sistemlerinin sorunsuz olarak işleyebilmesi için gelir-gider dengesinin korunması önemlidir. Yoksulluk oranının düşürülebilmesi için sosyal yardım harcamalarına daha çok pay ayrılması gerekmektedir. Türkiye'de sosyal güvenlik hizmeti aile ile başlamış olup lonca ve vakıf gibi çeşitli teşkilat ve kurumlar aracılığıyla yürütülmüştür. Tanzimat ile birlikte emeklilik, sosyal güvenlik ve sosyal sigortalar alanında önemli yenilikler yapılmıştır. 2006 yılına gelindiğinde emeklilik ve sağlık hizmetlerinin tek çatı altında yürütülmesi amacıyla yapılan düzenleme ile Emekli Sandığı, Sosyal Sigortalar Kurumu ve Bağ-Kur Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı adı altında birleştirilmiştir. 2012 yılında da Genel Sağlık Sigortası sistemine geçilmiştir. Sosyal güvenlik alanında yapılan harcamalarla yoksulluk arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak için araştırmacılar tarafından derlenen veriler kapsamında ekonometrik analizler yapılmış ve bulgulara ulaşılmıştır. Çalışmamızda 2010-2017 dönemine ait 32 ülkenin veri setinde sosyal güvenlik harcamalarının gayri safi yurt içi hasıla içindeki oranı, Gini katsayısı, istihdam, kişi başına düşen milli gelir ile maddi yoksunluk arasındaki ilişki ele alınmıştır. Veriler Panel Veri Analiz Sistemi'nde incelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Yoksulluk, Yoksullukla Mücadele, Sosyal Güvenlik Harcamaları, Panel Veri Analizi
Özet (Çeviri)
Poverty in general is a multidimensional concept with it is expressed as the inability to maintain the minimum standard of living. There are many types and causes of poverty. Different theories and strategies are being develop to combat poverty in Turkey and in the World. Various international organizations, civil society organizations, public institutions and organizations are active working in the poverty reduction.The social security system has an important place in the poverty reduction in terms of protecting people against the risks they will face in the future. Countries have stepped up Social Security spending to eliminate poverty.In order to for social security system function smoothly, the income and expense balance must be compatible. So as to reduce the poverty rate , more shares should be allocated to social aid expenditures. It is also important that these aids are countinuous and regular. Social security service in Turkey has been carried out through various organizations and institutions such as guilds and foundations started with family.In 2006,The Social Security Institution was under one roof the Pension Fund,the Social SecurityAdministration and the Bağ-Kur Social Security Institution with merged an arrangement made to carry out pension and health services under one roof. General health insurance system was introduced in 2012.Econometric analyses were conducted and some findings were reached data compiled by researchers in our country and the world in order to reveal the relationship between spending and poverty in the field of Social Security. In this study, the 2010-2017 period of 32 countries from the World Bank and Eurostat data obtained from the social security expenditures in rate of GDP, Gini coefficient, employment, the relationship between per capita income and material deprivation is handled. The data obtained were examined in the Panel Data Analysis System. KEYWORDS: Poverty, Poverty Reduction, Social Security Spending, Panel Data Analysis System.