Diyalize girmeyen renal disfonksiyonlu hastalarda kardiyopulmoner bypass kullanılarak yapılan açık kalp cerrahisinin renal fonksiyon ve hemodinamik parametreler üzerine etkilerinin araştırılması
Study of the effects of open heart surgery using cardiopulmonary bypass on renal function and hemodynamic parameters in patients with renal dysfunction but not di̇alysi̇s dependent
- Tez No: 677320
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KAPLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Major cerrahi operasyon geçiren hastalar postoperatif akut böbrek yetmezliği geçirme riski taşımaktadır. ABY'e en sık sebep olan majör girişim kalp ameliyatlarıdır. ABY komplikasyonunu tanımlayan kriterlere göre kardiyovasküler cerrahiden sonra ABY gelişme riski % 5 - % 31 oranları aralığında görülmektedir. Kardiyovasküler cerrahi sonucu oluşan renal hasarın sebepleri multifaktöriyeldir. Renal iskemi, cerrahi sırasında daha yaygın olarak gözlenmektedir. Yetersiz perfüzyon, renal iskeminin ana sebebi olup, nefron iskemisi ve akut tubuler nekroza neden olabilmektedir. Bunun yanında kardiyopulmoner bypass ile oluşan nonpulsatil kan akımı, dolaşımdaki katekolaminlerin ve inflamatuvar mediyatörlerin artışı, böbrekteki makroembolik ve mikroembolik hadiseler ve hasarlanmış eritrositlerden salınan serbest hemoglobin böbrekte renal sorunlara sebep olur. Preoperatif renal disfonksiyon operasyon sonrasında oluşacak renal hasar için en önemli risk faktörüdür. Akut böbrek yetmezliği bu hasta grubunda yüksek mortalite ve morbidite ile seyreder. Postoperatif akut böbrek yetmezliğine bağlı mortalite ve morbiditeyi önlemek amacıyla preoperatif renal risk belirlemesinin yapılması ve yakın hasta takibi çok iyi planlanmalıdır. Bizim çalışmamızda Dr.Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı'nda 1 Ocak 2010 ile 31 Eylül 2012 tarihleri arasında kardiyopulmoner bypass kullanılarak koroner bypass, kapak replasmanı veya her iki cerrahi beraber yapılan 121 hasta seçildi. Hasta verileri retrospektif olarak incelendi. Diyalize girmeyen renal disfonksiyonlu hastalarda kardiyopulmoner bypass ile yapılan açık kalp cerrahisinin renal fonksiyon ve hemodinamik parametreler üzerine olan etkisi araştırıldı. Sonuç olarak preoperatif renal disfonksiyonlu hastalarda postoperatif diyaliz ihtiyacının ve İABP kullanımının daha fazla, günlük diürez miktarının daha az ve ekstübasyon süresinin daha uzun olduğu fakat diğer hemodinamik sorunlar, postoperatif organ disfonksiyonu, inotrop kullanımı, revizyon gereksinimi, postoperatif CVO geçirme, hayat boyu diyaliz bağımlılığı, drenaj miktarı, uyanma süresi açısından preoperatif normal renal fonksiyonu olan hastalarla aralarında anlamlı fark olmadığı görüldü. İntraoperatif renal doz dopamin kullanımının ve ultrafiltrasyon uygulamasının mortalite ve morbiditeye etkisinin olmadığı saptandı. Kardiyopulmoner bypass ve kros klemp sürelerinin artmasının postoperatif renal disfonksiyonu arttırdığı gözlendi. Serum kreatinin ve GFR değerlerinin renal hasarı gösteren anlamlı parametreler olduğu düşünüldü
Özet (Çeviri)
Patients undergoing major surgery are at risk of experiencing postoperative acute renal failure. The major intervention that most commonly causes ARF is heart surgery. According to the criteria defining the complication of ARF, the risk of developing ARF after cardiovascular surgery ranges from 5% to 31%. The causes of renal damage resulting from cardiovascular surgery are multifactorial. Renal ischemia is more commonly observed during surgery. Inadequate perfusion is the main cause of renal ischemia and can cause nephron ischemia and acute tubular necrosis. In addition, nonpulsatile blood flow created by cardiopulmonary bypass, increase in circulating catecholamines and inflammatory mediators, macroembolic and microembolic events in the kidney, and free hemoglobin released from damaged erythrocytes cause renal problems in the kidney. Preoperative renal dysfunction is the most important risk factor for postoperative renal damage. Acute renal failure is associated with high mortality and morbidity in this patient group. In order to prevent mortality and morbidity due to postoperative acute renal failure, preoperative renal risk determination and close patient follow-up should be planned very well. In our study, 121 patients who underwent coronary bypass, valve replacement or both surgeries using cardiopulmonary bypass between January 1, 2010 and September 31, 2012 at Dr. Siyami Ersek Thoracic and Cardiovascular Surgery Training and Research Hospital, Department of Cardiovascular Surgery were selected. Patient data were analyzed retrospectively. The effect of open heart surgery with cardiopulmonary bypass on renal function and hemodynamic parameters in patients with renal dysfunction who are not on dialysis was investigated. As a result, in patients with preoperative renal dysfunction, the need for postoperative dialysis and IABP use are higher, the amount of daily diuresis is less and the extubation period is longer, but other hemodynamic problems, postoperative organ dysfunction, inotropic use, revision requirement, postoperative CVO, lifelong dialysis dependence, It was observed that there was no significant difference between patients with preoperative normal renal function in terms of drainage amount and recovery time. It was determined that the use of intraoperative renal dose dopamine and ultrafiltration application had no effect on mortality and morbidity. It was observed that increased cardiopulmonary bypass and cross-clamp times increased postoperative renal dysfunction. Serum creatinine and GFR values were thought to be significant parameters indicating renal damage.