Yeni bir yöntem olarak mitral m-mod akım yayılma hızının mitral darlığı ciddiyetini belirlemedeki rolü
Color m-mode mitral propagation velocity in patients with mitral stenosis
- Tez No: 677321
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN AKDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı mitral darlığı ciddiyetini belirlemede yeni bir yöntem olarak mitral M-mod akım yayılma hızı (Vp) kullanımını değerlendirmekti. Yöntem: Prospektif olarak mitral darlığı (MD) olan 65 hasta incelendi. Hastalarda MD planimetri, PHT ve ortalama gradiyent kullanılarak ayrı ayrı derecelendirildi. Kardiyak kateterizasyon yapılmadığından referans ölçüm olarak kabul edilen planimetriye göre 25 hastada hafif MD (%38.5), 27 hastada orta MD (%41.5), 13 hastada ciddi MD (%20) mevcuttu. Vp ilk aliasing velosite ile mavi jet eğimini ölçerek elde edildi. Bulgular: Hafif MD'de ortalama Vp 43.3+/-9.05 cm/s, orta MD'de Vp 52.09+/-9.22 cm/s, ciddi MD'de ise Vp 73.93+/-15.75 cm/s olarak saptandı (p1-2:0.002 (hafif ile orta MD) p2-3
Özet (Çeviri)
Aim: Our aim was to evaluate the use of mitral color M-mode flow propagation velocity (Vp) as a novel approach to assessing the severity of MS. Patients and Methods: We prospectively examined 65 consecutive patients with MS. Pressure Half Time (PHT) and Planimetry was used as the reference method due to invasive nature of catheterization. According to planimetry, MS was mild in 25 patients (38.5%), moderate in 27 (41.5%) and severe in 13 (20%). Vp was obtained by measuring the slope of the blue jet with the first aliasing velocity. Results: The mean Vp was 43.3±9.05 cm/s in mild MS, 52.09±9.22 cm/s in moderate MS and 73.93±15.75 cm/s in severe MS (p1-2=0.002, p2-3