Adalet Ağaoğlu'nun Ölmeye Yatmak ile Naira Gelaşvili'nin Ayna Kırıkları romanlarında kadın konusu
The subject of women in Adalet Ağaoğlu's 'Lying to Die' and Naira Gelashvili's 'Mirror Fractures' novels.
  1. Tez No: 677338
  2. Yazar: SOPIKO KONTSELIDZE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN BEHCET SAZYEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Birbirlerine yakın coğrafya da ve kültüre sahip olan yazarlar; Adalet Ağaoğlu ve Naira Gelaşvili aynı dönemde yaşamaktadırlar. Bu çalışmada Adalet Ağaoğlu'nun Ölmeye Yatmak ile Naira Gelaşvili'nin Ayna Kırıkları romanları ele alınarak içindeki kadın konusu ve ortak yönleri incelenmiştir. Bu çalışmada romanların, toplumsal meseleleri gündelik hayat üzerinden anlatarak, yazıldıkları dönemin siyasal-toplumsal atmosferini ve bu dönemleri yaşamış olan yazarların deneyimlerini yansıtan ve bu hayat hikâyelerinin önemli kaynaklar olduğu düşüncesinden hareketle yola çıkılmıştır. Bu bağlamda, bu çalışmanın temel amacı, Adalet Ağaoğlu'nun Ölmeye Yatmak eseri üzerinden ve Gürcü yazar Naira Gelaşvili'nin Ayna Kırıkları eseri üzerinden Türkiye Cumhuriyeti'nin 1938-1968 arası ve Gürcistan 1988-1991 arası dönemini, tarihi, toplumsal ve kültürel birer roman niteliğinde ele aldığı ve o dönemin aynası niteliği taşıdığı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
These two writers, that share a close geographical location and cultural values, lived during the same period, in this study, the issues women faced and their common factors will be examined by taking into consideration the novels of Adalet Ağaoğlu Laying down to die and Naira Gelashvili's Mirror Fractures. This study is based on the idea that novels are important sources that reflect the political and social atmosphere of the period they were written in and the experiences of the writers who lived in those periods by explaining social issues through daily life. In this context, the main purpose of this study, Adalet Ağaoğlu Ölmeye Yatmak and Georgian writer Naira Gelaşvili Ayna Kırıkları came about as a result of evaluating the Republic of Turkey between 1938-1968 and Georgia between 1988-1991 periods with stress on the historical and social state of those Eras.