Adalet Ağaoğlu'nun 'Ölmeye Yatmak' romanında eylemler ve eyleyenler
The verb and their valency in the novel of 'Ölmeye Yatmak' by Adalet Ağaoğlu
- Tez No: 905550
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM DAŞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 303
Özet
Bu çalışmada, cümlenin ana unsuru olan eylem kavramı üzerinde durularak eylemlerin eyleyenleri hakkında araştırma yapılmıştır. Lucien Tesniere'in Bağımsal Dil Bilgisi adlı kuramına göre Adalet Ağaoğlu'nun Ölmeye Yatmak romanındaki eylemler ve eyleyenler incelenmiştir. Bu eser, iki bölümden oluşmaktadır. Çalışma hakkında ve incelemeye alınan roman ile yazarı hakkında“Giriş”kısmında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde, Lucien Tesniere hakkında bilgi verilmiş ve eserin genel konusu olan Bağımsal Dil Bilgisi kuramına değinerek eyleyen kavramı anlatılmıştır. İkinci bölümde, eylemler eyleyen sayılarına göre gruplandırılarak romandan alınan örnek cümlelerle gösterilmiştir. Sonuç bölümünde ise çalışmadan elde edilen veriler sıralanmıştır. Çalışma boyunca yararlanılan eserler“Kaynakça”bölümünde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the concept of action, which is the main element of a sentence, was emphasized and research was conducted on the agents of actions. According to Lucien Tesniere's theory of“Dependency Grammar”, the actions and their agents in Adalet Ağaoğlu's novel Ölmeye Yatmak are analyzed. This work consists of two parts. Information about the study, the novel and its author are given in the introduction. In the first chapter, information about Lucien Tesniere is given and the concept of the agent is explained by referring to the theory of“Dependency Grammar”, which is the general subject of the work. In the second section, actions are grouped according to the number of agents and illustrated with sample sentences taken from the novel. In the conclusion section, the data obtained from the study are listed. The works used throughout the study are given in the bibliography section.