Müzik terapide kullanılan vurmalı çalgıların üst ekstremite kasları ile ilişkisi
The relationship of percussion instruments used in music therapy with the upper extremity muscles
- Tez No: 677345
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN BAĞCI, PROF. DR. ŞÜKRÜ TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Performans Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmanın amacı müzik terapide kullanılan vurmalı çalgıların üst ekstremite kasları ile olan bağlantısını inceleyerek, çalgıların kaslar ve bölgeler ile olan fonksiyonel ilişkisini ortaya çıkarmaktır. Yöntem olarak nitel araştırma yöntemi kullanılmış olup, çalışma durum çalışmasına örnek gösterilebilir. Durum çalışması türlerinden“çoklu durum çalışması”desenine uygun görülmektedir. Vurmalı çalgılar ve insan kasları çalışmanın evreni olarak tespit edilmiştir. örneklemini ise üst ekstremiteyi çalıştıran ve müzik terapide kullanılan vurmalı çalgılar ile çalgılara bağlı olan kasların bölgesel hareketleri oluşturmuştur. Çalışma için öncelikle bütün vurmalı çalgıların listesine ulaşılmış ve uzman görüşleri alınarak müzik terapi alanında kullanılabilecek vurmalı çalgıların içerisinden üst ekstremiteyi çalıştıranlar tespit edilmiştir. Aynı zamanda üst ekstremite kasları listelenerek kaslara bağlı bölge ve hareket fonksiyonları oluşturulmuştur. Uzmanlardan her bir çalgı için uygun postürde, doğru teknik ile çalındığı düşünülen videolara onay vermeleri istenmiş ve son olarak geri dönüşler ve revizyonlardan sonra videolar dikkatle izlenerek çalgıları çalmak için gerekli olan bölgesel hareketler tespit edilmiştir. Bu çalışmalardan sonra her bir çalgı için çalgı hakkında kısa bir tanıtım yazısı, fotoğrafı, sınıflandırması, örnek alınan video web bağlantısı, çalgıyı çalıştıran kaslara bağlı bölge ve hareket tablosu ve tabloların hareket ve bölge fonksiyonlarına yönelik açıklamaları hazırlanmıştır. Üretilen bulgular incelendiğinde çalıştırdığı kaslar ve çalgıların nitelikleri göz önünde bulundurulunca bazı çalgıların ön plana çıktığı görülmüştür. Bu bulguların, müzik terapi seansı yapılandırılırken bireyler için çalgı seçimi yapmadan önce müzik terapisti tarafından incelendiği taktirde, terapi seansını yapılandırmada ve danışana özgü yaratıcı çözümler üretmede faydalı olabileceği düşünülmektedir. Bulgular müzik terapide ve müzik eğitiminde kullanılabileceği gibi, çok amaçlı çalgıların üretimi veya biyo-teknoloji ve robotik kodlama alanlarında da kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal the functional relation of the instruments with the muscles and areas by examining the connection of percussion instruments used in music therapy and upper extremity muscles. Qualitative research methods were used in the study and it can be cited as a case study. Among the types of case studies, this study is suitable to“multiple case studies”. Percussion instruments and human muscles were identified as the universe of the study, and the sample was formed considering the percussion instruments used in music therapy that work the upper extremity and the areal movements of the muscles related with these instruments. First and foremost, the list of all percussion instruments was formed, and experts' opinions were obtained to be able to identify the percussion instruments among the ones in the list, that can be used in music therapy to work the upper extremity. At the same time, upper extremity muscles were listed, and areal movement functions related with the muscles were identified. Experts were asked to approve the videos they thought to be played with the right technique and in the appropriate posture for each instrument and finally, after the feedbacks and revisions were made, the videos were watched carefully, and the areal movements required to play the instruments were determined. After these studies, a short introduction article, its photograph, classification, the web link of the video taken as an example, the area and motion table of the muscles that operate the instrument, and explanations about the movement and area functions of the tables were prepared for each instrument. When the findings were examined, it was seen that some instruments came forth when their qualities and how they worked the muscles were considered. It is thought that if these findings are examined by the music therapist before choosing the instruments for individuals while structuring the therapy session, they will be especially useful in structuring the session and generating creative solutions specific to the client. The finding can be used in the production of multi-purpose instruments or in the fields of biotechnology and robotic coding as well as in music therapy and music education.