Müzik terapinin kekemelik tedavisindeki yeri
The place of music therapy in the treatment of stuttering
  1. Tez No: 532607
  2. Yazar: FURKAN ÜÇKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE SANEM ŞAHLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Piyano Arp Gitar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Kekemelik; konuşma akıcılığını ses, hece ya da kelime tekrarları ve/veya uzamaları ile bozan bir konuşma bozukluğudur. Konuşma bozuklukları içerisinde sıklıkla karşımıza çıkan kekemelik; normal akıcı konuşmanın tekrarlamalar, uzatmalar, duraklamalar ve çeşitli ünlemlerle kesintiye uğramasıdır. Müziğin beyindeki sinirsel yolları daha yaygındır; bu nedenle, beynin müziğe dâhil olması, kekemeliği olan bireylerde, daha zayıf olan bölgelerin harekete geçmesine yardımcı olur. Müzik, ritim ve konuşma arasındaki birçok benzerlikle, çoğu zaman müziğin ve özellikle şarkı söylemenin konuşma bozukluklarının tedavisi için değerli bir araç olduğu bilinmektedir. Terapi tekniklerinin uygulanabilirliğinin anlaşılması açısından özelikle müzik ve ritim algısının kekemelik terapisindeki rolü önemlidir. Müzik terapi özellikle küçük çocuklarda ideal bir klinik müdahaledir. Hem bir eğitim yöntemi hem de bir eğitim aracıdır. Kekemeliğin müzikle terapi ile ilişkisine bakıldığında, genellikle iki genel tekniğin uygulandığı görülmektedir. Bir yöntem bireye daha kolay nasıl kekeleyeceğini öğretirken; diğer yöntem akıcılık becerisini kazandırmayı amaçlar. Müzik terapide, hem ritmik konuşma hem de terapötik şarkı söyleme, kekeleyen bireylerin terapilerinde kullanılan tekniklerden bazılarıdır. Bu çalışmanın amacı, birçok terapi/tedavi yöntemi olan kekemelik üzerinde müzik terapinin etkilerinin incelenmesine yönelik literatür taramasının yapılmasıdır. Uluslararası ve ulusal düzeyde konu ile ilgili çok sınırlı sayıda bilimsel araştırma ve yayın bulunmaktadır. Bu çalışma ile kekemelik tedavisinde müzik terapinin etkisi araştıran bilimsel yayınların incelenmesi ve bu çalışmaların derlenerek ulusal literatüre katkı sunulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Stuttering is a speech impairment that disturbs speech flow with sound, syllable or word repetitions or extensions. Stuttering frequently encountered in speech disorders; normal fluent of speech is interrupted by repetitions, extensions, pauses, and various exclamations. Effects of music on nerves inside brain are more interactive. Thus, the involvement of the brain to the music helps weaker parts of the brain to react on individuals have stuttering. There are many similarities between music, rhythm and speech. It is known that music and especially singing is a valuable tool in order to treat speech disorders. In terms of understanding the applicability of therapy techniques, music and rhythm perception have significant effects on stuttering therapy. Music therapy is an ideal clinical intervention especially in young children. Music therapy is not only an educational method but also an educational tool. When the relationship between music therapy and stuttering is researched, two common techniques can be seen. One method teaches the individual how to stutter easily; The other method aims to give fluency.When first method teaches the individual how to stutter easily, the other method focus on fluency of speech. In music therapy, both rhythmic speech and therapeutic singing are some of the techniques used in the therapies of stuttering individuals. The purpose of this study is to investigate the literature for examining the effects of music therapy between many therapies about stuttering. Since there are very limited scientific researches and publications on this subject at international and national level, this study aims to examine the scientific publications investigating the effect of music therapy and the treatment of stuttering, also, compiling these studies and to contribute to the national literature.