Kurumlarda eğitim gelişim etkinliği ile çalışanların motivasyon düzeyleri arasındaki ilişki: Banka ve ilaç sektörü uygulaması
The relationship between training development activity and employees' motivation levels in institutions: An application in banking and pharmaceutical sectors
- Tez No: 677358
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Günümüzde kurumların rekabet faktörlerinden en önemlisi bilgi olmakla birlikte bilgiyi de kullanan, iyi eğitim almış, entellektüel sermayenin en önemli değeri olan insan sermayesidir. İnsan sermayesinin insan kaynakarlı yönetimi içerisindeki anlamı ve konumu açıklanmaya çalışılarak, kurumlardaki eğitim gelişim etkinliği ile çalışan motivasyon düzeyleri arasındaki ilişki ele alınmıştır. Çalışanların eğitim gelişim etkinliği ile motivasyon düzeyleri arasındaki ilişki bankacılık ve ilaç sektörü çalışanlarına uygulanan iki farklı ölçekten oluşan anket ile ölçülmüştür. Araştırmanın literatür taraması bölümünde; entellektüel sermaye, insan kaynakları yönetimi, eğitim eğitim etkiliği ve motivasyon teorileri literatürde yer alan çalışmalardan referans gösterilerek açıklanmıştır. Kolayda örneklem yöntemi ile 464 kişiye anket uygulanmıştır. Anket sonucu elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada gerçekleştirilen analiz sonuçlarında; eğitim gelişim etkinliğinin çalışan motivaysonu üzerinde pozitif etkisi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, besides the fact that he knowledge is the most important competitive factor of institutions, well-educatedhuman capital using knowledge is the most important value of intellectual capital. By trying to explain the meaning and position of human capital in human resources management, the relationship between training development activity and employee's motivation levels in institutions has been discussed. The relationship between training development activities and motivation levels of employees' in banking and pharmaceutical sectors has been measured by using two different questionnaires. Intellectual capital, human resource management, training effectiveness and motivation theories were explained by utilizing former literature studies mentioned in the literature review part of the research. Survey has been applied to 464 employees using the convenience sampling method. The IBM SPSS software has been utilized for analyzing the survey data. As a result of the analysis carried out in the research study; It is concluded that the training development activity has a positive effect on the employee motivation.