Retinoik asidin kitosan esaslı polimerik partiküllerden salınımının incelenmesi
Investigation of the release of retinoic acid from chitosan based polymeric particles
- Tez No: 677362
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH ÇAKMAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
İlaç salınım sistemleri, kimyasal bir uyarıya cevap olarak ilacın salıverildiği sistemlerdir. İlaç salınım sistemlerinde etken madde, bölgesel veya sistematik olarak önceden belirlenmiş oranlarda ve belirli zaman aralıklarında salınım yapmasını sağlar. Etkin madde salınımı, dozaj formu içerisinde kullanılan polimerin özellikleri ile bağlantılıdır. Bu nedenle kullanılacak olan polimerin özelliklerinin, formülasyona olan uygunluğunun ayrıntılı olarak kontrol edilmesi gerekmektedir. Etkin madde olarak Retinoik asit ise düşük molekül ağırlıklı bir lipofilik molekülüdür. Büyüme ve gelişme için gerekli olan A1 vitamini işlevlerine aracılık eden bir A1 vitamini metabolitidir. Erken embriyonik gelişim sırasında, embriyonun belirli bir bölgesinde üretilen all-trans-retinoik asit, embriyonun arka kısmının gelişmesine rehberlik eden, hücreler arası bir sinyal molekülü olarak hizmet ederek konum belirlemeye yardımcı olur. Kitosan ise; doğada selülozdan sonra en çok bulunan ikinci polisakkarittir. Selüloz ve kitosan arasındaki tek fark, C-2 pozisyonunda selülozda bulunan hidroksil (-OH) grubu yerine kitosanda amin (-NH2) grubunun yer almasıdır. Böylece kitosan pozitif yüke sahip olur. Bu çalışmada kitosan partiküllere, akne tedavisinde kullanılan ilaç olan retinoik asitin bağlanması ve kontrollü ilaç salınımı için uygun üretim ve kullanım koşulları araştırılacaktır. Bu çalışma, polimer kullanımı ile kontrollü ilaç salımını sağlayan materyal geliştirmeye yönelik bir çalışmadır. Retinoik asitin bu çalışma için seçilmiş olması onun hem akne, sedef hastalığı gibi cilt hastalıkları tedavisi hem de lösemi vb kanser hastalığı gibi tedavisi zor olan hastalıklarda kullanılabilen bir ilaç olmasıdır. İlaç taşıyıcı kitosan polimeri ile retinoik asit kullanılarak oluşturulacaktır. İlacın partiküllerden salım çalışmaları farklı yapay vücut sıvılarında gerçekleştirilecektir. Bu çalışma sonuçlarının retinoik asit salımı yapabilecek toksik olmayan doğal polimerlerden oluşmuş sistemlerin üretilme ve uygulama koşullarının belirlenmesine katkı yapması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Drug release systems are systems in which the drug is released in response to a chemical stimulation. Controlled release systems enable the active agent to release at regional or systematic predetermined rates and at specific time intervals. The release of the active ingredient is related to the properties of the polymer used in the dosage form. For this reason, the properties of the polymer to be used, the suitability of the formulation to the formulation should be examined in detail. Retinoic acid as active ingredient is a low molecular weight lipophilic molecule. It is a metabolite of vitamin A1 that mediates the functions of vitamin A1, which are essential for growth and development. During early embryonic development, all-trans-retinoic acid produced in a particular region of the embryo helps determine location by serving as an intercellular signaling molecule that guides the development of the posterior part of the embryo. Chitosan; It is the second most polysaccharide found after cellulose in nature. The only difference between cellulose and chitosan is that the amine (-NH2) group is replaced by the hydroxyl (-OH) group in the cellulose at the C-2 position. Therefore chitosan has a positive charge. In this study, suitable production and usage conditions for binding and controlled release of retinoic acid, a drug used in the treatment of acne, to chitosan particles will be investigated. This is a study on the development of controlled drug release material with using polymer. Retinoic acid has been selected for this study because it is a drug that can be used both in the treatment of skin diseases such as acne, psoriasis and cancerous diseases such as leukemia and cancer. Drug carrier particles will be formed by using retinoic acid with chitosan. Release studies of the drug from particles will be carried out in different artificial body fluids. The results of this study are expected to contribute to the determination of production and application conditions of systems made of natural non-toxic polymers capable of releasing retinoic acid.