Lise öğrencilerinde siber zorbalık ve siber mağduriyet ile aile tutumu arasındaki ilişki
How parental attitudes are related to cyberbullying and cybervictimization among highschool students
- Tez No: 677370
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA DUYGU KAYA YERTUTANOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Araştırmada, lise öğrencilerinde siber zorbalık ve siber mağduriyet ile aile tutumu arasındaki ilişkisini incelemek amacıyla 85 (%40) kız, 126 (%60) erkek olmak üzere 14 ile 18 yaş aralığında 211 lise öğrencisi değerlendirilmiştir. Çalışmada, anne baba tutumları duyarlılık, psikolojik kontrol, davranışsal denetim ve özerkliği destekleme olarak dört alt boyutta incelenmiştir. Araştırma, İstanbul ilinde uygulanmıştır. Katılımcılara,“Sosyodemografik Bilgi Formu”, siber zorbalık ve mağduriyet yaşama durumlarını değerlendirmek için“Siber Zorbalık Ölçeği”ve“Siber Mağduriyet Ölçeği”uygulanmıştır. Algılanan ana baba tutumları değerlendirmek için ''Leuven Algılanan Ana Babalık Ölçeği'' uygulanmıştır. Çalışma sonucunda, anne baba duyarlılık puanı ile siber zorbalık puanı arasında anlamlı ve ters yönde bir ilişki olduğu bulunmuştur. Ebeveyn duyarlılık alt boyutu artıkça, çocukların siber zorbalık yaşama durumlarında azalma olduğu görülmüştür. Leuven Algılanan Analık Babalık ölçeği alt boyutları puanı ile siber mağduriyet ölçeği puanı arasındaki ilişkide istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Bulgulara göre, siber zorbalık ile yaş ve cinsiyet arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki mevcuttur. Yaşı daha küçük olan katılımcıların daha fazla siber zorbalık içeren davranışlarda bulundukları sonucuna varılmaktadır. Ayrıca, erkek öğrencilerin kız öğrencilere göre daha fazla siber zorbalık içeren davranışlarda bulundukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, how parental attitudes are associated with cyberbullying and cybervictimization among highschool students was examined. 211 students from a private highschool in Istanbul were used as participants, which included 85 (40%) females and 126 (60%) males. The age range of the participants was between 14 and 18. In order to examine these associations, parental attitudes were divided into four sub-categories as parental responsiveness, behavioural control, psychological control and autonomy granting in this study. To obtain data, Socio-demographic Information Form was used as a measurement to assess the socio-demographic characteristics of these students, while Cyberbullying and Cybervictimization Scales were used to assess the cyberbullying and cybervictimization among these participants. In addition to this, Leuven Adolescent Perceived Parenting Scale (LAPPS) was used to assess the parental attitudes. The results of the study revealed a significant negative relationship between the levels of parental responsiveness and cyberbullying. Besides, the level of students's exposure to cyberbullying was found to be negatively associated with the level of parental responsiveness. However, the correlation between four subscales of parental attitudes and cybervictimization.was nonsignificant. In the light of the findings, cyberbulling was found to be related to both gender and age as well. More specifically, the level of cyberbullying was negatively correlated with age, and male students were associated with cyberbullying more than female students.