Inclusive search of the hypothetical Xb exotic state devcays to χb1(1P)π+π- and Υ(1S)π+π- final states with RUN-II data collected by the CMS experiment at the Large Hadron Collider
χb1(1P) )π+π-ve Υ(1S)π+π- son durumlarına giden hipotetik Xb egzotik durumlarının Büyük Hadron Çarpıştırıcısın'ndaki CMS deneyinden alınan RUN-II verileri kullanılarak kapsamlı bir şekilde araştırılması
- Tez No: 677371
- Danışmanlar: PROF. DR. İSA DUMANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Olası egzotik Xb sinyalini aramak amacıyla b1(1P)– ve (1S)– ni-hai durumlarının analizi CMS deneyinde Run-II verileri alımı sırasında toplanan neredeyse tüm veri örneğinden yararlanılarak gerçekleştirilmiştir. b1(1P)– ve (1S)– nihai durumları için dağılımları elde etmek üzere bu iki bozunma zin-ciri tamamen yapılandırılmıştır. b1 durumunun radyatif bozunma yoluyla yeniden yapılandırılmasıyla, CMS İzleyici malzemesinde dönüşerek yeniden yapılandırılan fotonların önemi gösterilmiştir. İki nihai durum (b1(1P)– ve (1S)–) için elde edilen spektrumlar da, varsayımsal Xb egzotik durumu ile ilişkilendirilebilecek hiçbir önemli tepe yapısı rapor edilememiştir.
Özet (Çeviri)
An analysis of (1S)– and b1(1P)– final states have been performed, with the purpose to search for the possible exotic Xb signal, by exploiting the nearly whole data sample collected during the Run-II data taking by the CMS experiment. Two decay chains were fully implemented and configured to obtain the distributions for the (1S)– and b1(1P)– final states. The reconstruction of the b1 state through its radiative decay has shown the importance of the photons reconstruction by their conversion in the CMS Tracker material. The obtained spectra for the two final states ((1S)– and b1(1P)– allow to report no significant peaking structure that could be associated with the hypothetical Xb exotic state.