Yemek ve servis kalitesi ile restoran imajının fiyat, müşteri tatmini ve müşteri sadakati üzerindeki etkisi
The effect of service and food quality and restaurant image on price, customer satisfaction and loyalty
- Tez No: 677369
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELEK YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, İşletme, Gastronomy and Culinary Arts, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma; algılanan yemek kalitesi, servis kalitesi ve restoran imajı üzerinde algılanan fiyatın düzenleyici rolünün yanı sıra algılanan yemek kalitesi, servis kalitesi ve restoran imajı ile müşteri memnuniyeti (tatmini) ve müşteri sadakati arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Ayrıca literatür taraması sonucunda oluşturulan hipotezler de yapısal eşitlik modeli ile test edilmiştir. Araştırmanın evrenini ise 2019-2020 eğitim-öğretim döneminde Ankara'da okuyan üniversite öğrencileri oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the regulatory role of perceived price on perceived food quality, service quality and restaurant image, as well as the relationship between perceived food quality, service quality and restaurant image, and customer satisfaction and customer loyalty. In addition, the hypotheses formed as a result of the literature review were tested with structural equation modeling (SEM). University students studying in Ankara during the 2019-2020 academic year were the participants of this study.