Topraksız tarımda bazı çilek çeşitlerinin performansları
Performances of some strawberry cultivars in soilless agriculture
- Tez No: 677399
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCA GÜNVER DALKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırmanın amacı, ülkemizde ve özellikle Aydın'da talep gören Rubygem, Albion, Festival ve Sabrina çeşitlerinin performanslarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Yöntem: Çalışmada, bitki yetiştirme ortamı olarak organik materyal olan hindistan cevizi torfu kullanılmıştır. Çilek çeşidi olarak Rubygem, Albion, Festival, Sabrina çeşitleri kullanılmıştır. Çilek çeşitlerinin bazı özelliklerinin belirlenmesi için belirli aralıklarla veriler alınmıştır. Bu veriler; ilk çiçeklenme tarihi, ilk derim tarihi, bitki başına toplam verim (g/bitki), verimin aylara dağılımı (g/bitki), erkencilik, ortalama meyve ağırlığı (g), SÇKM içerikleri (%), titre edilebilir asit oranı (%), pH, SÇKM/Asit oranı, meyve eti sertliği (kg-kuvvet), meyve dış rengi, askorbik asit (C vitamini) içeriğidir (%). Elde edilen verilere, üç tekerrürlü iki faktörlü tesadüf parselleri deneme deseninde R paket programı kullanılarak varyans analizi (%5) uygulanmış ve Duncan testi (%5) ile ortalamalar gruplandırılmıştır. Bulgular: Araştırmada, en erken çiçeklenme, Sabrina çeşidinde görülmüştür. İlk derimlere en erken şubat ayında başlanmıştır. Erkencilik açısından Sabrina çeşidi göz önüne çıkmıştır. Bitki başına toplam verim, aylık verim ve meyve ağırlığı ortalamaları Albion, Festival ve Rubygem çeşitlerinde birbirine benzer bulunmuşken, Sabrina çeşidinde ise daha yüksek bulunmuştur. SÇKM içeriği Festival, Rubygem ve Sabrina çeşidinde yüksek ve benzer bulunmuşken Albion çeşidi en düşük ortalamayı vermiştir. Titre edilebilir asit oranı en yüksek Albion çeşidinde tespit edilmiştir. Askorbik asit içeriği (%), en yüksek Sabrina çeşidinde elde edilmiştir. Sonuç: Araştırmada elde edilen veriler değerlendirildiğinde, Aydın koşullarında yapılan örtü altı topraksız tarım çilek yetiştiriciliğinde verim ve kalitenin çilek çeşitlerine göre değiştiği, özellikle verim açısından Sabrina çeşidinin daha iyi sonuç verdiği ve topraksız tarımda kullanımının önerilebileceği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research, it is aimed to determine the performances of Rubygem, Albion, Festival and Sabrina varieties that are in demand in our country and especially in Aydın. Material and Methods: In the study, organic material, coconut peat, was used as a plant growing medium. Rubygem, Albion, Festival and Sabrina cultivars were used as strawberry cultivars. In order to determine some characteristics of strawberry cultivars, data were taken at certain intervals. These data are; first flowering date, first harvest date, total yield per plant (g/plant), distribution of yield by months (g/plant), earliness, average fruit weight (g), TSS contents (%), titratable acid ratio (%), pH, TSS/acid ratio, flesh firmness (kg-strength), fruit outer color, ascorbic acid (vitamin C) content (%). The obtained data were applied analysis of variance (5%) using the R package program in a randomized plot design with three replications and two factors, and the averages were grouped with the Duncan test (5%). Results: In the research, the earliest flowering was seen in Sabrina cultivar. The first harvests were started in February at the earliest. In terms of earliness, the Sabrina cultivar has come in the first places. While the total yield per plant, monthly yield and fruit weight averages were similar in Albion, Festival and Rubygem cultivars, it was higher in Sabrina cultivar. TSS content was found to be high and similar in Festival, Rubygem and Sabrina cultivars while Albion cultivar gave the lowest average. The highest titratable acid rate was detected in Albion cultivar. The ascorbic acid content (%) was obtained with the highest Sabrina cultivar. Conclusion: When the data obtained in the study were evaluated, it was revealed that the yield and quality characteristics were affected by strawberry cultivars of strawberry cultivation in greenhouse soilless cultivation under Aydın conditions and Sabrina cultivar gave better results and its use in production could be recommended.