Effects of NKILA silencing on HSP90, NF-κB and β-catenin in MCF-7 cells
MCF-7 hücrelerinde NKILA susturumunun Hsp90, NF-κB ve β-Katenin üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 677398
  2. Yazar: MEHMETALİ TİBATAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EVREN ÖNAY UÇAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Genetik, Biology, Biotechnology, Genetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Meme kanseri günümüzde halen kadınlar arasında en sık rastlanan kanser tipi olup, ölüm oranları oldukça yüksektir. Normalde, kanser tedavisinde onkojenik proteinlere yönelik hedefli terapilere ağırlık verilmiştir. Ancak hedefli terapilerin başarısı kanser hücre hattına, hücre yüzeyi markırlarına ve hücrede apoptoz direncinin gelişimine bağlı olarak düşebilir. Yapılan son çalışmalar sadece proteinlerin değil, kodlamayan-RNA'ların da tüm kanser tiplerinde yer alabileceğini ortaya koymuştur. LncRNA'lar 200 den fazla baz çiftine sahip, kodlamayan RNA'lardır, mRNA'lara benzemekle beraber onlardan farklı olarak yapılarında ORF dizileri içermezler. Hücrelerdeki rolleri çok çeşitlilik göstermektedir ve birçoğunun proteinlerle etkileşime geçtiği bilinmektedir. NF-κB önemli bir transkripsiyon faktörü olarak kanser gelişimi ile direkt ilişkili bir proteindir ve bir lncRNA türü olan NKILA tarafından kontrol edilebilmektedir. NF-κB'nin negatif düzenleyicisi olarak tanımlanan NKILA hastalarda kötü prognoz ile ilişkilendirilmektedir. Günümüze değin, NKILA'nın çok az sayıda sinyal molekülü ile ilişkisi ortaya konulmuştur. Ancak, NKILA'nın diğer onkojenik proteinlerden HSP90α ve β-katenin ile ilişkisi henüz ortaya konulmamıştır. NF-κB ile bağıntılı olarak çalışan bu iki molekülün NKILA ile ilişkisinin aydınlatılması, kanser ilerleyişi hakkında önemli ipuçları sunabilir. NF-κB, Wnt sinyali ve ısı-şoku yanıt sistemi kanser ilerleyişi için birbiri ile korelasyonlu çalışabilir, çünkü NF-κB bu iki sinyal ağında da çakışma proteinleri vasıtasıyla etkili olabilir. Normalde, NF-κB HSP90 ile pozitif korelasyon gösterirken β-katenin ile olan bağıntısında çelişkili durumlar söz konusudur. Bu tez çalışmasında NKILA'nın daha önce incelenmemiş HPS90 ve β-katenin proteinlerinin anlatımları üzerindeki etkileri Western blot ve RT-qPCR yöntemleri kullanılarak araştırılmıştır. Elde ettiğimiz sonuçlara göre NKILA inhibisyonu, NF-κB protein kompleksini oluşturan alt ünitelerin ve HSP90 proteinlerinin ekspresyonlarında artışa, β-katenin ekspresyon seviyesinin ise azalmasına neden olmuştur. Bu bağlamda, NKILA'nın NF-κB gibi HSP90 ekspresyonu üzerinde de baskılayıcı bir rolü olduğunu söyleyebiliriz. β-katenin ekspresyonundaki azalma ise NF-κB seviyelerindeki artıştan kaynaklanıyor olabilir. Literatüre daha önce sunulmamış bu yeni bilgiler bize NKILA'nın moleküler mekanizmasını aydınlatmamızda önemli ayrıntılar verebilir ve ayrıca kanser tedavisi için yararlı yeni hedefler sunabilir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is still a prevalent cancer type among women and has a very high mortality rate. Normally, cancer treatments rely on targeting the oncogenic proteins. However, targeted therapy success can be very low depending on the cancer cell type, cell surface markers difference, and resistance to apoptosis of the cancer cells. Recent discoveries showed that not only proteins but non-coding RNAs are also involved in signalling networks in all cancer types. LncRNAs are one type of non-coding RNA and longer than 200 bp, they are similar to the mRNAs but lack ORF in their structure accordingly does not involve codes for the protein synthesis. However, their role in the cells is so variable but most of them can interact with the proteins. NF-κB is another important transcriptional factor directly related to cancer progression and regulated by NKILA which is another lncRNA. NKILA is defined as a negative regulator of the NF-κB, and NKILA inhibition has been shown as related to poor prognosis in cancer patients. Up to date, its relation with only a few signals transducing proteins has been elucidated. Nevertheless, NKILA association with other oncogenic proteins HSP90 and βcatenin never shown before and should be enlightened to clarify the role of the transcript which may give us important clues about the cancer prognosis. NF-κB, Wnt signalling, and the HSR system might collaborate to develop cancerous progress because of the strict correlation of NFκB with the HSP90 and β-catenin. In this case, NKILA might affect the β-catenin and HSP90 expression profiles. β-catenin is a controversial protein because it can collaborate with NF-κB proteins or can be antagonistic to the NF-κB at the same time, but NF-κB is positively associated with the HSP90. Thus, we aimed to study the association of NKILA with two of these crosstalking molecules using western blot and RT-qPCR methods. Indeed, we found that NKILA inhibition resulted in to increase of NF-κB and HSP90 but a decline in β-catenin levels. We detect the NF-κB and HSP90 upregulation but decline in the β-catenin levels. Therefore, we suggest that NKILA also has a regulatory role on the HSP90 as well as NF-κB, but the decrease of β-catenin can be explained by the catenin- NF-κB cross-regulation during the cell cycle. These novel findings are important to reveal the NKILA mechanism in the cancer cell which can be a helpful therapeutical target.