Evsel ve endüstriyel atıksu arıtma tesislerinin enerji verimlilikleri
Energy efficiency of domestic and industrial wastewater treatment plants
  1. Tez No: 677414
  2. Yazar: MUSTAFA RUŞEN DEMİRKOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Environmental Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Ülkemizde atıksu arıtımı amacıyla kullanılan enerji verilerinin tesisler arası karşılaştırılması ile enerji tüketimine yönelik benzer tespitler henüz çok yetersizdir. Bu çalışmada, evsel ve endüstriyel atıksu arıtımında birim temizlenme oranına göre harcanan elektrik sarfiyatı incelenmiştir. Evsel atıksu arıtma tesisi (AAT) olarak Lüleburgaz AAT, endüstriyel olarak ise Kırklareli Organize Sanayi Bölgesi(OSB) AAT incelenmiş olup, tesislere gelen atıksu debileri, KOİ verimlilikleri, tesislerin m3 başına harcanan kwh değerleri 2017, 2018 ve 2019 yıllarına göre mukayese edilmiştir. Tesislerden alınan veriler kullanılarak, aylık ortalama debi değerleri, aylık KOİ verimlilikleri, aylık ortalama tüketilen enerji (kwh/m3) değerleri elde edilmiştir. Farklı özelliklerdeki arıtma tesislerinin enerji verimlilikleri grafik üzerinden değerlendirilerek evsel AAT'deki aylık ortalama debi değerlerinin endüstriyel AAT'deki debiye oranla fazla olduğu tespit edilmiştir. Tesislerin KOİ verimlilikleri yapılan çalışmalar sonucunda %94 bulunup, eşit kabul edilebilir olduğu gözlemlenmiştir. Tesislere gelen debi değerleri farklı olmasına rağmen m3 başına harcanan aylık kwh değerleri incelendiğinde, endüstriyel AAT'deki harcanan enerji miktarının, evsel AAT'deki harcanan enerji miktarından, daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Lüleburgaz AAT'de ünite bazında enerji sarfiyatı değerlendirilip %60'lara varan enerji sarfiyatı ile en fazla enerji harcanan ünitenin havalandırma havuzu olduğu belirlenmiştir. Ayrıca bu tesislerde enerji sarfiyatlarını azaltmaya yönelik tespitler doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is insufficient to make similar evaluations considering energy consumption data amongst plants used for waste water treatment in our country. The consumption of electricity considering the rate of domestic and industrial wastewater refinement was analyzed in this study. As domestic WTP (Wastewater Treatment Plant), Luleburgaz WTP and as industrial WTP, Kırklareli OIZ (Organized Industrial Zone) WTP were assessed. The flow of wastewater that was reached to the plants, OIZ efficiency, and kwh/m3 values that were consumed by the plants were compared with 2017, 2018, and 2019. Monthly average flow rates, OIZ efficiency, COD (Chemical Oxygen Demand) efficiency, and average kwh/m3 were gathered using data obtained from plants. Energy efficiency of WTP with different characteristics was evaluated on graphic charts. The monthly flow rate of domestic WTP was found higher than the flow rate of industrial WTP. OIZ efficiency of the plants was found as 94%. It was oserved that the results were acceptable equally. Although the flow rates of plants were different, the amount of energy used in industrial WTP was found higher than the domestic WTP when the monthly kwh/m3 of data flow was evaluated. When energy consumption was evaluated per unit at Luleburgaz WTP, it was found that the most energy consuming unit was the aeration tank by reaching 60%. Moreover suggestions were made for decreasing the comsumption of energy used in these plants.