Acil servise akut koroner sendrom nedeniyle başvuran hastalarda serum beta trace protein düzeylerinin tanı ve prognoz üzerine etkisi
The Effect of Beta-Trace Protein on Diagnosis and Prognosis in Patients with Acute Coronary Syndrome
- Tez No: 677415
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAR CANDER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, İlk ve Acil Yardım, Cardiology, Emergency and First Aid
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Çalışmanın birincil amacı Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi koroner yoğun bakım ünitesinde ve acil serviste akut koroner sendrom tanısı ile takip ve tedavi edilen hastalarda, giriş ve 8. saatteki Beta Trace Protein (BTP) değerlerinin tanı ve prognoz üzerine etkisi belirlemeyi amaçladık. Materyal / Metod: Çalışma Haziran 2014 ile Aralık 2014 tarihleri arasında Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniğinde yapıldı. Akut koroner sendrom tanısı alan çalışma kriterlerine uygun hastalar STEMI ve NSTEMI olarak ikiye ayrıldı. hastalara KİLLİPS, STEMI TIMI, NSTEMI TIMI, GRACE gibi risk skorlaması yapıldı. Giriş ve 8. Saatteki BTP değerlerinin ölçülebilmesi için venöz kan örnekleri alındı. Kontrol grubu acil servise başvuran herhangi bir hastalığı olmayan sağlıklı erişkinlerden oluşturuldu. Her iki grupta BTP düzeyleri çalışıldı. Bulgular: Çalışmaya 138 hasta ve 36 kontrol grubu olmak üzere toplam 174 kişi dahil edildi. Vaka grubunun yaş ortalaması kontrol grubunun yaş ortalamasından büyüktü (Vaka grubu:66,4±14,0( ortalama±SD),kontrol grubu: 52,5±14,6 (ortalama±SD) (p: 0,882).Vaka ve kontrol grupları arasında BTP düzeyi açısından fark yoktu (p=0,335).Ölen ve yaşayan hastalar arasında hastaneye başvuru ve 8.saatte ölçülen BTP düzeyleri arasında anlamlı bir fark tespit edilmedi (Başvuru:p:0,085 ,8.saat:p:0,141). Sonuç: Çalışmamızdan elde ettiğimiz bulguları ve benzer konularda daha önce yapılan çalışmaları göz önüne aldığımızda acil servise başvuran akut koroner sendromlu hastalarda serum BTP düzeylerinin tanıda ve prognoz tahmininde kullanılabilecek biyokimyasal belirteç olmadığını tespit ettik.
Özet (Çeviri)
Purpose: The primary objective of this study is to investigate the relationship between circulating BTP levels (admission and 8th hour) and mortality and coronary revascularization at one month and six month in patients with acute coronary syndrome (ACS ) treated and followed up in coronary intensive care unit and emergency service at Konya Research Hospital. In addition its effects about differential diagnosis and prognosis. Methods:This study was conducted from June 2013 to December 2014 in the emergency department at Konya Research and Education Hospital .Patients who are meeting inclusion criterias and diagnosed with acute coronary syndrome ; were divided into two groups as STEMI and NSTEMI. Risk scoring systems like KILLIPS, STEMI TIMI, NSTEMI TIMI, GRACE were used for this study. For the measurement of admission and 8 th hour circulating BTP levels, venous blood samples were obtained.Control groups consisted of healthy adults without any diseases. BTP levels were evaluated for both groups. Results: A total of 174 individuals, 138 patients and 36 control subjects, were included in the study. No significant difference was detected between BTP levels at the time of admission and at 8th hour in the patient group (p=0.883). There was no difference between the patient and control groups in terms of the BTP level (p=0.335). Ten patients (7.2%) died in the patient group. BTP levels measured at the time of admission and at 8th hour were not different for dead and living patients (admission p=0.085, 8th hour p=0.141). Conclusion: We determined that there was a lack of biochemical markers that could be used for the prognosis of serum BTP levels in patients admitting to the emergency unit with ACS.