Trafik kaynaklı bazı ağır metal konsantrasyonlarının yakın geçmişteki değişiminin mavi ladin (Picea pungens Engelm) yardımıyla belirlenmesi
Determining the recent changes of some heavy metal concentrations from traffic with the help of blue spruce (Picea pungens Engelm)
  1. Tez No: 677416
  2. Yazar: ÖMER FARUK SULHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ŞEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Çevre Mühendisliği, Şehircilik ve Bölge Planlama, Landscape Architecture, Environmental Engineering, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Tarım ve Tabii Bitki Kaynakları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Dünyanın en önemli sorunlarından biri olan hava kirliliği, birçok kent merkezinde insan sağlığını tehdit edecek boyutlara ulaşmış ve her yıl milyonlarca insanın ölümüne sebep olacak boyutlara ulaşmıştır. Hava kirliliği bileşenleri içerisinde ağır metaller büyük bir öneme sahiptir. Çünkü ağır metaller doğada bozulmadan uzun süre kalabilmekte, canlı bünyelerinde biyobirikim yapmakta ayrıca, havadaki konsantrasyonları da sürekli artmaktadır. Bu nedenle ağır metal konsantrasyonunun izlenmesi son derece önemlidir. Ağır metal konsantrasyonlarının izlenmesi için kullanılan yöntemlerden birisi de biyomonitörlerdir. Bitkilerin bünyelerinde bulunan ağır metal konsantrasyonunun belirlenmesi, bulundukları bölgelerdeki kirlilik seviyesinin belirlenmesi ve ağır metal kirliliğinin izlenmesi için büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma da ibreleri uzun yıllar boyunca ağaç üzerinde kalabilen, ibre ve dal yaşları hesaplanabilen Picea pungens Engelm organlarındaki Krom (Cr), Çinko (Zn), Alüminyum (Al) ve Demir (Fe) konsantrasyonlarının organ, organ yaşı, yıkama durumu ve konuma bağlı olarak değişiminin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma sonucunda ağır metal konsantrasyonlarının çalışmada değerlendirilen faktörlere bağlı olarak önemli ölçüde değiştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Air pollution, one of the most critical problems globally, has reached a level that threatens human health in many city centers and causes the death of millions of people every year. Heavy metals are of great importance among the components of air pollution. Because heavy metals can remain in nature for a long time without being degraded, they bioaccumulate in living organisms, and their concentrations in the air are constantly increasing. Therefore, monitoring heavy metal concentration is extremely important. One of the methods used to monitor heavy metal concentrations is biomonitors. It is crucial to determine the heavy metal concentration in the plants, determine the pollution level in the regions where they are located, and monitor heavy metal pollution. The needles of coniferous species can remain on the tree for many years, and therefore, both needle and branch ages can be determined easily. This study was aimed to determine the changes in Chromium (Cr), Zinc (Zn), Aluminum (Al), and Iron (Fe) concentrations in Picea pungens Engelm organs depending on the organ, organ age, washing status, and location. As a result, heavy metal concentrations changed significantly depending on the factors evaluated in the study.