Küreselleşmenin biyometrik suretleri: Andreas Gursky
Biometric reflections of globalization: Andreas Gursky
  1. Tez No: 677419
  2. Yazar: ABDULKADİR KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI GÖNENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bir ifade biçimi olarak fotoğraf, icadından günümüze etkisini her an daha da artırmaktadır. Sanayi devriminin ürünü diyebileceğimiz fotoğrafik görüntü, 20. yüzyılın son çeyreğinde sayısal teknoloji ile bir başka boyuta taşınırken, aynı dönemin bir başka olgusu küreselleşme de insanlık tarihinin bir diğer dönüm noktası olarak önümüze çıkmaktadır. Tanımı, tarihlenmesi ve son yıllarda uluslararası alanda yaşanan gelişmeler nedeniyle muğlak bir 'kavram', fotoğraf terimiyle 'gizli görüntü' (latent image) özelliği taşıyan küreselleşmenin her şeye karşın tüm yaşamsal alanı kapsadığı genel kabul görmektedir. Bu haliyle küreselleşme düşünürlerin, kuramcıların sözel ifadelerinde yer bulurken, onun görüntüsel betimlemesi kimi sanatçıların ilgi alanıdır. Küreselleşmeyi fotoğraf diliyle ve sayısal teknolojinin olanaklarına başvurarak anlatan en önemli isimlerden biri de Andreas Gursky'dir. Gursky, küreselleşme ve sayısal fotoğrafın yolu kaba bir tarihleme ile 1990'ların başında ve Berlin Duvarı ekseninde kesişmesiyle bilinir. 1989'da yıkılan Berlin Duvarı dünyada sınırların kalkmasını sembolize ederken, duvarın doğusunda dünyaya gelip, sonra batısına göç eden Gursky'nin yüksek fiyatlar biçilen, devasa boyuttaki çalışmaları küreselleşmenin suretleri olarak nitelendirilir. Bu tezde sanatçının 'Amazon' fotoğrafı göstergebilimsel çözümleme yöntemiyle ele alınarak, küreselleşmenin nasıl temsil edildiği irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Photography, which is a form of expression, increases its effect day by day since its invention. The photographic image, which is the product of the industrial revolution, has been moved to another dimension with digital technology in the last quarter of the 20th century. Globalization, another phenomenon of the same period, appears as another turning point in human history. Globalization, which is an ambiguous 'concept' due to its definition, has the feature of 'latent image' in terms of photography covers the entire vital area. While globalization finds a place in the verbal expressions of thinkers and theorists, its visual description has been the area of ​​interest of some artists. Andreas Gursky is one of the most important names describing globalization by using the language of photography and the possibilities of digital technology. According to Gursky, the path of globalization and digital photography crossed in the Berlin Wall axis in the early 1990s. The Berlin Wall, which collapsed in 1989, symbolizes the abolition of borders in the world. Gursky's gigantic work with high prices has been described as images of globalization. In this thesis, Gursky's 'Amazon' photograph has been examined by taking the semiotic analysis method into account and how it represents globalization.