AZ80 magnezyum alaşımlarının plazma elektrolitik oksidasyon kaplamasına karbon nanotüp katkı ilavelerinin etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of carbon nanotube additives on plasma electrolytic oxidation coating of AZ80 magnesium alloys
- Tez No: 677432
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Plazma elektrolitik oksidasyon (PEO) kaplamaları, AZ80 magnezyum alaşımı üzerine çeşitli miktarlarda karbon nanotüp (KNT) katkı maddeleri (0, 0,5, 1, 2 ve 4 g/L) ile silikat bazlı elektrolit çözeltisi içinde gerçekleşmiştir. Kaplanmış numunelerin mikroyapı, tribolojik ve elektrokimyasal korozyon özellikleri incelenmiştir. Sonuçlar, elektrolite KNT ilavesindeki artışın, PEO kaplama kalınlığında sürekli bir artışa ve daha yüksek gözenek oluşturma eğilimine yol açtığını göstermiştir. Kaplamadaki KNT miktarının artması ile PEO kaplama numunelerinin aşınma direnci kademeli olarak gelişme göstermiştir. Elektrokimyasal korozyon testleri, elektrolite 0,5 g/L KNT ilave edildikten sonra daha iyi pürüzlülük değerleri, daha homojen kaplama tabakaları ve daha az gözenek oluşumu nedeniyle en iyi korozyon direncinin bulunduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Plasma electrolytic oxidation (PEO) coatings were carried out in silicate-based electrolyte embedded with various amounts of carbon nanotube (KNT) additives (0, 0,5, 1, 2 and 4 g/L) on AZ80 magnesium alloy substrate. Microstructure, tribological and electrochemical corrosion properties of the coated specimens were investigated. The results demonstrated that the increasing KNT additions into the electrolyte resulted in a continual increase in the thickness of PEO-coating layer with a higher tendency for porosity formation. Wear resistance of the PEO-coated specimens showed a gradual improvement with increasing KNT-incorporation within the coating. The electrochemical corrosion tests revealed that the best corrosion resistance was found after the KNT addition into the electrolyte by 0,5 g/L due to the better roughness values, more homogenous coating layers and less pore formation.