Büro yapılarında kullanıcı gereksinimlerinin mekan tasarımına etkilerinin irdelenmesi
  1. Tez No: 67745
  2. Yazar: EMRE AYKOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Bu tez, konu olarak büro mekanları tasarımında kullanıcı insan gereksinimlerinin önemini ele almaktadır. Kullanıcı gereksinimlerinin tasarım sürecinde mekanlara doğru olarak yansıtılmasının, kullanıcı memnuniyetini ve buna bağlı olarak performansı, verimliliği arttıracağı savunulmaktadır. Bunlara bağlı olarak, çalışmada geçmişteki tasarım yaklaşımlarının da önemi gözönünde bulundurularak, tezin 2. bölümünde büro yapılarının tarihsel gelişimleri ve yerleşim özelliklerine de değinilmektedir. 3. bölümde ise, büro tasarımı ve bu tasarım sürecinin gelişimi, bu sürece etki eden yeni gelişmeler anlatılmaktadır. Bu tasarım süreci dahilinde gerçekleşen büro binalarının yapısal özellikleri ve bu binaların sınıflandırılmasında kullanılabilecek metodlar incelenmektedir. Yapısal ve daha çok şirketlerin organizasyonları ile ilgili bu tasarım yaklaşımlarından sonra, çalışma mekanlarını ilgilendiren, kullanıcı insanların gereksinimleri öne çıkmaktadır. Bu gereksinimlerden fiziksel çevre özellikleri ile ilgili olanlar, kullanıcıların görevlerini yapabilmelerinde önemli yer tutmaktadır. Çalışmanın 4. bölümünde, kullanıcıların fiziksel çevre içindeki gereksinimlerden büro mekan tasarımına en çok etki edenlerin üzerinde durulmaktadır. Büro mekanlarında çevresel koşulların bu fiziksel özellikleri bünyesinde barındırmasının önemi ayrıca vurgulanmaktadır. İnsanların davranışsal özelliklerinden doğan gereksinimlerinin de tasarımlara katılmasının önemi ve bu özelliklerin açıklanması da çalışmanın 5. bölümünde yer almaktadır. Davranışsal özellikler, çevrenin fiziksel özelliklerinden etkilenebilmektedir. Aynı zamanda birçok davranışsal özellik ise, mekanın fiziksel özelliklerinde belirleyici rol oynamaktadır. Sonuç olarak, kullanıcıların fiziksel gereksinimleri ve davranışsal özellikleri ile ilgili ihtiyaçlarının arasında güçlü bir etkileşim olduğu, başarılı tasarımlar için özellikle bu iki faktörün üzerinde dikkatle durulmasının önemi ortaya çıkmaktadır. Tasarımda fiziksel çevre koşullan, davranışsal özellikler ve organizasyonel kararlar arasında kurulacak bir denge, verimli büro binaları tasarımına yardımcı olacaktır. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The user needs or requirements in office designing and planning is the main subject of this thesis. A case can be made, that by proper fulfilling of user needs in workplaces will increase user satisfaction and work performance, which are also allowing improvements in productivity. The office worker is one of the most important elements which allows the complex work-flow in an organization to be working up. The history of the office building design and different urban locations of office buildings are in chapter 2 explained. The 3. chapter is about the developments in technology and economy, which are influencing the designing and planning processes of an office building. The shell, location of the static elements, space sizes, and generic forms of scenery of office buildings are also mentioned in this chapter. The design of the building shell and the design of the office interior are seperated from eachother in this thesis. And because the user needs are mostly influenced by internal environment, this subject is explained in more detail in the 4. and 5. chapters. The environmental requirements of an office space are based on user needs. These are very important factors like lighting, color, physical requirements of users, etc., which are influencing user satisfaction and effectiveness. Therefore the office environment should be designed to protect its users from any physical and/or psychological conditions which are negatively affecting the users. The behavioral requirements of users in workplaces like personal spaces or privacy are important for a succesful design, (chapter 5.) The physical and behavioral requirements should not be seperated from eachother because an important relationship is existing between these two subjects. The key to a succesful design is to study the user needs properly and to find a balance between organizational decisions and the behavioral and environmental requirements, which are affecting the users in physical and psychological manners. IV