İstanbul Boğazı kentsel değerlerinin aydınlatma yönünden incelenmesi ve öneriler
The examination of city values of İstanbul Bosphorus in terms of lighting and relevant suggestions
- Tez No: 67747
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RENGİN ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 295
Özet
ÖZET İstanbul Boğaziçi ön Görünüm Bölgesi'nde, Kentsel Değerler ve Aydınlatma konulu tez çalışması kapsamında, Anadolu ve Rumeli yakasında kentsel değerler belirlenmiş ve bu değerler kent aydınlatma ilkeleri açısından incelenmiştir. Tez çalışmasının birinci bölümünde kent aydınlatma ilkeleri kapsamında yer alan“yapıların dışında kalan kentsel değerlerin aydınlatılması”konusu incelenmiştir. Burada, kent dokusunu oluşturan meydan, yaya yolu, park, bahçe, yeşil alanların ve bu alanlarda bulunabilecek ağaç, su öğeleri ve plastik öğelerin aydınlatılması konulan temel ilkeler doğrultusunda anlatılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde Boğaziçi ön Görünüm Bölgesi'ndeki kentsel değerlerin belirlenmesine çalışılmış, bu değerler özelliklerine göre on grupta toplanmıştır. Boğaziçi'nin tarihçesi ve geçmişten günümüze ulaşan yapıların ve doğal örtünün mimari dokusuna değinilerek, yapılan belirleme çalışmaları haritaya dökülmüş ve bütün bu değerler gruplanarak listelenmiştir. Üçüncü bölümde, Anadolu ve Rumeli yakasında belirlenen kentsel değerler ayrı bölümlerde ele alınarak, ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Her iki yakada incelenen yerlerde aydınlık düzeyi ve ışıkılılık ölçmeleri yapılmış; tarihi özelliği olan mimari yapıların tarihçelerine ve mimari özelliklerine kısaca değinilmiş, mevcut aydınlatma durumları belirlenmiştir. Her grup için elde edilen bilgiler tablolar halinde sunulmuştur. Dördüncü bölümde incelenen kentsel değerlerin, kendi özelliklerine göre bir değerlendirme sistemi içinde, aydınlatmadaki öncelik sıralan belirlenmiş, çeşitli önerilerde bulunulmuş, elde edilen veriler tablo ve harita üzerinde gösterilmiştir. XII
Özet (Çeviri)
SUMMARY The study of Anatolia and Rumelia Coasts are presented in this thesis, concerning the“City Values and Lighting of the Front View in Istanbul Bosphorus Coasts”in the point of view determination of city values and lighting bask. In the first section of the thesis, the subject of“Lighting of tile City Values Except Constructions”is examined according to city lighting principles. In the city structure, lighting of public squares, sidewalks, parks, gardens, green areas, trees, water and plastic objects are explained with the basic principles. In the second section of the study, the city values in the front view of Istanbul Bosphorus Coasts are determined and grouped in ten sections according to their characteristics. The history and the architectural structure which contains the past and the present constructions of Bosphorus are mentioned. A map is formed by using the results of the establishments and all these values are grouped and listed. In the third section, the city values determined in the Anatolia and Rumelia Coasts are held separately and examined with details. On both coasts, the illuminance level and luminance measurements are completed. The short histories and architectural characteristics of the architectural constructions which have historical values are briefly mentioned and their present lighting situations are determined. In the fourth section, precedence orders of the examined city values are determined according to their characteristics in a valuation system and different suggestions are presented. The datas obtained are shown by using the tables and the maps. XIII