Trimerik fosfazenin tiyazol halkası içeren aminlerle reaksiyonlarının incelenmesi
The investigations of the reactions of trimeric phosphazene with amines containing thiazol ring
- Tez No: 386242
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, hekzaklorosiklotrifosfazen (trimer), N3P3Cl6, ile sübstitüe 1,3 tiyazol-2-aminlerin (1-3) reaksiyonlarından 1,3 tiyazol-2-aminopentaklorosiklotrifosfazenler (4-9) ve bileşik 6'nın aşırı pirolidin ile etkileştirilmesinden pentapirolidino fosfazen türevi (10) ve pentapirolidino fosfazenin HCl tuzu (11) elde edilmiştir. Bileşiklerin sentezi THF ve o-ksilende hem klasik hem de mikrodalga yöntemleriyle gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapıları element analizi, kütle spektrometresi (ESI-MS), FTIR, 1H-NMR,13C-NMR ve 31P-NMR tekniklerinden faydalanılarak belirlenmiştir. Ayrıca, bileşiklerin pBR322 plazmid DNA ile etkileşimleri incelenmiş ve antimikrobiyel aktiviteleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 1,3 thiazol-2-aminopentachlorocyclotriphosphazenes (4-9) were obtained from the reactions of hexachlorocyclotriphosphazene (trimer) (N3P3Cl6) with 1,3 thiazol-2-amines (1-3). Afterwards, the reaction of 6 with excess pyrrolidine gave pentapirolidinophosphazene (10) and its HCl salt (11). The synthesis of compounds in THF and o-xylene were carried out with both classical and microwave-assisted methods. The structures of the compounds have been the determined using elemental analyses, mass spectrometry (ESI-MS), FTIR, 1H-NMR, 13C-NMR and 31P-NMR techniques. In addition, the interactions of the compounds (4-9) with pBR322 plasmid DNA were evaluated, and the antimicrobial activities of these compounds were investigated.