Yapay zeka ve açık inovasyon etkileşiminin işletmeler üzerine etkileri
The effects of artificial intelligence and open innovation on businesses
- Tez No: 677494
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu çalışmanın temel amacı: yapay zeka ve açık inovasyon faaliyetlerinin şirketlere ve topluma farklı düzeylerde finansal ve finansal olmayan boyutta değer kattığını kavramsal bir modelle ve kuramsal özellikte bir çalışma ile ortaya koyabilmektir. Bu kapsamda araştırmanın temel hipotezi yapay zeka ve açık inovasyon faaliyetlerindeki farklı ülkelerde ve sektörlerde pozitif ve anlamlı düzeyde değer katmak şeklinde tanımlanmıştır. Araştırmanın temel hipotezi çerçevesinde kapsamlı bir litaratür çalışması yapılmıştır. Araştırma değişkenlerinden yapay zeka kavramında ayrıntılı açıklamalarda bulunarak ardından da açık inovasyon konusunda litaratürdeki bilgi birikiminden hareket ile kapsamlı değerlendirilmelerde bulunulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünde, yapay zeka ve açık inovasyon değişkenlerinin farklı ülkelerde ve sektörlerdeki bütünsel etkileri değerlendirilmeye çalışılmıştır. Son olarak ise örnek olay çalışmalar yapılarak araştırmanın temel hipotezi desteklenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to demonstrate that artificial intelligence and open innovation activities add value to companies and society at different levels, financially and non-financially, with a conceptual model and a theoretical study. In this context, the basic hypothesis of this research is defined as adding positive and significant value to development in different countries and sectors that carry out artificial intelligence and open innovation activities. A comprehensive literature study has been conducted within the framework of this basic hypothesis of the research. Detailed explanations have been made on the concept of artificial intelligence, which is one of the research variables, and comprehensive evaluations have been made on open innovation based on the knowledge in literature. In the third part of the study, the holistic effects of artificial intelligence and open innovation variables in different countries and sectors were evaluated. Finally, the basic hypothesis of the research was supported by 2 case studies.