Romatoid artrit ve ankilozan spondilitli hastalarda anti tnf tedavi sonuçlarının karşılaştırılaştırılması
The comparison of anti-tnf treatment outcomes in patients with rheumatoid arthritis and ankylosing spondylitis
  1. Tez No: 677495
  2. Yazar: DİLEK TEZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKSAL KESKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, İç Hastalıkları, Rheumatology, Internal diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Dahiliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Ankilozan Spondilit (AS) ve Romatoid artrit(RA) 'lı hastalarda Anti- TNF tedavinin etkinliğini ve güvenirliğni araştırmak. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif bir çalışma olup, bu çalışmada S.B Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt E.A Hastanesi Romatoloji-İmmunoloji Bilim Dalı Polikliniğine 2009 ile 2011 tarihleri arasında başvurmuş 18-65 yaşları arasında 1987 American Rheumatism Association kriterlerine göre RA tanısı almış ve anti TNF tedavisi almakta olan 110 hastanın, 1984 Modifiye New York Kriterleri' ne göre AS tanısı almış ve anti –TNF tedavisi almakta olan 70 hastanın dosyaları ve ilgili formları incelendi. Bu hastalardan 100 RA hastası (76 kadın, 24 erkek),60 AS hastası (16 bayan,44 erkek) çalışmaya alındı. Çalışmaya alınan hastaların anti TNF tedaviye yanıtları klinik paremetrilerden BASDAİ, DAS28 ve VAS skoru, laboratuar paremetrilerinden sedimantasyon , CRP düzeyleri tedavi öncesi ve tedavi sonrası altıncı ayda karşılaştırılarak değerlendirildi. Bulgular: Anti-TNF tedavisi öncesi ve anti TNF tedavinin 6. ayındaki AS için BASDAI skoru, RA için DAS28 skoru, her iki hastalık için VAS, ESH ve CRP düzeyleri istatistiksel olarak anlamlı düzelme göstermiş olup demografik verilerin bu değerleri etkilemediği saptanmıştır. Sonuç: Bulgularımız Anti-TNF tedavinin AS ve RA hastalarında çok etkili olduğu ve güvenle kullanılabileceğini göstermektedir. Bu bulgular çalışmanın kısa dönem sonuçları olup, daha geniş hasta serilerine ve uzun takip süreli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim was to evaluate effectiveness and reliability of anti- TNF treatment in patients with Ankylosing Spondylitis and Rheumatoid arthritis (RA) Materials and methods: Data were collected by means of a retrospective study of the files of the 18-65 years old 100 active Rheumatoid arthritis patients diagnosed according to ACR(1987 American Rheumatism Association criteria), 60 ankylosing spondylitis patients diagnosed according to Modified NewYork Criteria ,who were followed-up Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt E.A H Romatology-immunology clinics from 2009 to 2011 and treated with anti Tnf treatment. Response of anti Tnf treatment were evaluated by clinical measurements of DAS-28, BASDAI and laboratory measurements of erythrocyte sedimentation rate, C-reactive protein of rheumatoid arthritis and ankylosing spondylitis. Results: After the six months of anti-TNF treatment, BASDAI, DAS28 ,CRP and ESH responses were improved statistically significant Conclusion: Our results demonstrated that anti-TNF treatment was reliable and effective on patients with Ankylosing Spondylitis and Rheumatoid arthritis . These results were gained after the short therm of follow up, therefore the evaluation for extended patient groups and long therm of follow up was necessary