Vergi uzlaşma müessesesinin etkinliği; 5 büyük il'de 'Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Gaziantep' kamu ve özel sektör açısından değerlendirilmesi
Effectiveness of tax reconciliation; evaluation of 'Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Gaziantep' in 5 large provinces in terms of public and private sector
  1. Tez No: 677493
  2. Yazar: DAMLA GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKMEN DERDİYOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Vergi daireleri ve vergi mükellefleri arasında vergilendirme işlemleri sırasında doğan anlaşmazlıkların ister yargı organlarına başvuru isterse de idari yollara başvurarak sonuca ulaştırılmaktadır. Vergi dairesi ve mükellef arasında oluşan anlaşmazlıkların bir an önce sonuca bağlanması tarafların her ikisi için de oldukça önem taşımaktadır. Devletin kamu hizmetlerinin işleyişini devam ettirebilmek için finansman kaynağına gerek duymaktadır. Vergi idaresi devletin hazinesine kısa bir süre içerisinde gelir kaynağı yaratmak istiyorken, vergi mükellefi ise anlaşmazlığın neticeye kavuşturulmasını ve bu husustaki karmaşanın giderilmesini istemektedir. Taraflar arasında uzlaşmanın sağlanmasıyla uyuşmazlık, kati olarak sona ermekte, yargı yoluna başvurulduğundaki süreden, daha kısa sürede çözümlenmektedir. Uzlaşma müessesesi idari çözüm yollarının içerisine dahil olarak çözüm için yargı organlarına başvurmadan neticelendirilmesinde büyük rol oynamaktadır. Bu doğrultuda, tezin konusunu oluşturan uzlaşma müessesesi genel tebliğler konuyla alakalı çalışmalar, vergi hukuku hükümleri ve doktrinler ışığında incelenip ele alınmıştır. Vergi uyuşmazlığının sonuçlandırılmasında olumlu bir taraf olan uzlaşma müessesesinin günümüzdeki gelişimi, verginin kanuniliği ilkesi karşısındaki hali, vergi aflarından farkı ve ülkemizde yürütülme biçimleri ve sayısal verilerin gölgesinde bir değerlendirme yapılmıştır. Değerlendirmeler neticesinde uygulama noktasında ortaya çıkan eksiklikler ve sorunlar saptanarak, farklı çözüm önerilerine ihtiyaç duyulmuştur. Bu çalışma ile uzlaşma müessesesinin işlevselliğini daha fazla nasıl arttırılabileceğine dair çözüm önerileri getirmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Disputes arising between tax offices and taxpayers during taxation procedures are resolved either by applying to judicial bodies or by applying administrative means. It is very important for both parties to settle the disputes between the tax office and the taxpayer as soon as possible. The state needs a source of financing in order to continue the functioning of public services. While the tax administration wants to create a source of income for the state's treasury in a short time, the taxpayer wants the dispute to be resolved and the confusion on this issue to be resolved. With the establishment of an agreement between the parties, the dispute comes to an end and is resolved in a shorter time than when applying to the judiciary. The institution of reconciliation plays a major role in concluding the administrative solutions without resorting to the judicial organs for a solution. In this direction, the general communiqués on the reconciliation institution, which are the subject of the thesis, have been examined and discussed in the light of relevant studies, tax law provisions and doctrines. An evaluation has been made in the shadow of the current development of the reconciliation institution, which is a positive side in concluding the tax dispute, its situation against the principle of legality of tax, its difference from tax amnesties, the way it is carried out in our country and numerical data. As a result of the evaluations, the deficiencies and problems that emerged at the point of application were determined, and different solutions were needed. With this study, it is aimed to propose solutions on how to further increase the functionality of the reconciliation institution.